fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kolejne protesty w Legionowie po śmierci Rafała

Uczestnicy protestu w Legionowie palili znicze pod komendą policji
Facebook
Mieszkańcy podwarszawskiego Legionowa będą dziś manifestować pod prokuraturą, domagając się ukarania policjantów po śmierci 19-letniego Rafała.

Od dwóch dni mieszkańcy codziennie wychodzą na ulicę. Niedzielne i poniedziałkowe demonstracje zakończyły się zamieszkami pod miejscową komendą policji. Przez dwa dni zatrzymano w sumie 23 osoby. Dziś pierwsze z nich usłyszą zarzuty.

- Wszyscy z tej grupy odpowiedzą za czynny udział w zbiegowisku, a część dodatkowo za naruszenie nietykalności policjantów oraz ich znieważenie – zapowiada Mariusz Piłat, wiceszef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Pierwsza grupa została zatrzymana jeszcze w niedzielę, gdy znajomi i całkiem obcy ludzie, w sumie kilkaset osób zgromadziło się pod legionowską komendą, by uczcić pamięć zmarłego osiem dni temu 19-letniego Rafała K.

Podczas policyjnej interwencji wymierzonej przeciwko posiadaczom narkotyków połknął on zawiniątko z marihuaną. Mimo udzielonej pomocy, chłopak zmarł. Niedzielna demonstracja, podczas której palono znicze zamieniła się w zamieszki.

Część protestujących zaczęła rzucać kamieniami w komendę i policjantów. Mundurowi użyli pałek i gazu pieprzowego. Sześciu policjantów zostało rannych, a osiem osób zatrzymano.

Wczoraj wieczorem znów pod komendą znów doszło do zamieszek, choć początkowo protest był spokojny.

- Grupa kilkudziesięciu chuliganów wyodrębniła się od reszty i szukała z nami zaczepki. Podchodzili oni do radiowozów, wykrzykiwali obelgi pod adresem policjantów. Najłagodniejsze, to "mordercy" – opowiada jeden z oficerów.

Potem policyjne radiowozy obrzucono kamieniami  i petardami. Policja użyła armatki wodnej. Jeden z policjantów został ranny. Dostał butelką w twarz.

Zatrzymano 13 osób, z czego 12 (w tym dwie dziewczyny) było pod wpływem alkoholu, a jedyny trzeźwy mężczyzna miał przy sobie narkotyki.

Po wytrzeźwieniu będą przesłuchiwani. Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty usłyszą. Wstępnie prokuratura deklaruje, że będzie to czynny udział w zbiegowisku. – Mogą być i inne. Wszystko zależy od zgromadzonego materiału dowodowego – mówi prok. Piłat. Policja przegląda nagrania z zamieszek.

Na dziś zapowiadana jest kolejna manifestacja. Tym razem o godz. 15 pod legionowską prokuraturą. Demonstranci, którzy za śmierć obwiniają policję, domagają się zawieszenia mundurowych, którzy brali udział w zatrzymaniu Rafała.

Prokuratura, która wyjaśnia okoliczności śmierci na razie nikomu nie postawiła zarzutów. Nikogo też nie zawiesiła w czynnościach służbowych.

– Nie ma takich podstaw. To by dawało powody do spekulacji, że policjanci są winni – tłumaczy jeden z oficerów. Prokuratura na razie nie myśli o przeniesieniu śledztwa do innej jednostki.

- Nie ma podstaw, by stwierdzić, że legionowska prokuratura jest nieobiektywna w tej sprawie, nie ma też podstaw, by stwierdzić, że zachodzi taka potrzeba ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości - tłumaczy prok. Piłat. Zastrzega, że sytuacja może się zmienić.

Policja przygotowuje się do dzisiejszej manifestacji. W pogotowiu będą odpowiednie siły policyjne, zwłaszcza, że mundurowi mają podejrzenia, że wieczorem protestujący znów mogą przyjść pod komendę policji. Ponownie może dojść do zamieszek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA