fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Prawo budowlane: Od czerwca 2015 łatwiej będzie wybudować willę

Fotorzepa/Seweryn Sołtys
Domy jednorodzinne i letniskowe będzie można budować na zgłoszenie. Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację prawa budowlanego.

Już za niespełna trzy miesiące łatwiej i szybciej będzie można ruszać z budowami. Wszystko dzięki noweli prawa budowlanego. Za jej sprawą będzie można budować domy jednorodzinne, ganki, parterowe domki letniskowe do 35 mkw., szambo do 10 m sześc. oraz baseny i oczka wodne do 50 mkw. (dziś do 30 mkw.) oraz wiaty do 50 mkw. na podstawie zgłoszenia. Obecnie wymagają pozwolenia na budowę.

Takie same uproszczenia mają obowiązywać w wypadku budowy zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także remontów i przebudowy instalacji oraz ocieplania budynków o wysokości do 25 m (obecnie do 12 m).

Nowela wprowadza też zmiany w odniesieniu do obiektów budowanych wymagających pozwolenia na budowę. Zgodnie z nią, to architekt w projekcie budowlanym – a nie starosta – będzie wyznaczał obszar oddziaływania inwestycji. Obszar ten jest niezbędny, by ustalić, kto jest stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę.

Nowe przepisy przewidują dodatkowo, że wojewoda będzie mógł umarzać w całości lub w części opłaty pobierane w wypadku legalizacji samowoli budowlanych. Będzie miał też możliwość rozkładania ich na raty. Do opłat tych będą miały bowiem wprost zastosowanie przepisy działu III ordynacji podatkowej dotyczące ulg. Dzięki temu wojewoda będzie miał prawo odroczyć termin płatności albo rozłożyć opłatę na raty.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA