fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Ruszają dopłaty dla rolników na 2015 r.

Bloomberg
Od dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty bezpośrednie. W tym roku ma nie 3,5 mld euro.
Marek Sawicki, minister rolnictwa już w ubiegłym tygodniu zaapelował do rolników, że jeżeli chcą otrzymywać dopłaty w grudniu powinni składać wnioski już w marcu. Jak co roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski od rolników będzie przyjmować do 15 maja. Ci którzy nie zdążą mogą je składać nawet do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia po 15 maja dopłaty będą pomniejszane o 1 proc. Wniosków, które trafią do ARiMR po 9 czerwca agencja nie będzie rozpatrywać.
Rolnicy na jednym formularzu mogą jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie. Dopłaty mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, ale też pomagać w produkcji zdrowej żywności. Nowy system dopłat ma też wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.
Każdemu rolnikowi przysługuje dopłata podstawowa oraz za tzw. zazielenienie (aby otrzymać pieniądze za zazielenienie trzeba spełnić wymóg zróżnicowania upraw) w wysokości 180 euro na hektar. Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na hektar. Jednak aktywni rolnicy mogą dostać nawet 500 euro dopłat na hektar.
Nowością jest dopłata dla młodych rolników (do 40 roku życia). Mogą na nią liczyć ci, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 ha i wynosi 60 euro/ha. Nowe są też dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3,01 do 30 ha gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokość to 40 euro/ha.
Zmienione dopłaty produkcyjne będą przysługiwać producentom: bydła, krów, owiec kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane.
Ogółem w okresie 2014-2020 Polska na dopłaty bezpośrednie otrzyma z Unii Europejskiej 23,7 mld euro.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA