fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2014: Jak rozliczyć zyski z giełdy

Fotorzepa, Piotr Nowak
Od dochodów ze sprzedaży akcji i udziałów w spółkach płacimy 19-proc. podatek.

Osoby grające na giełdzie muszą rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia. Dochody wykazują w deklaracji PIT-38. Wypełniają ją na podstawie przesłanej przez biuro maklerskie informacji PIT-8C.

Przychód ze sprzedaży papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia ich własności (bez względu na to, kiedy otrzymaliśmy zapłatę). Możemy go pomniejszyć o koszty. Oprócz wykazanych w PIT-8C, czyli wydatków na nabycie akcji (są one kosztem dopiero w roku, w którym doszło do ich zbycia) oraz prowizji maklerskich, w zeznaniu rocznym możemy wpisać również inne. Przykładowo odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup papierów wartościowych. Potwierdzają to wyjaśnienia Ministerstwa Finansów zamieszczone na stronie internetowej resortu.

Skarbówka nie zawsze natomiast akceptuje odliczenie wydatków na specjalistyczną prasę i szkolenia. Choć zdarzają się też korzystne interpretacje, np. Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB2/415-807/08/MZ), która zgodziła się na zaliczenie do kosztów prenumeraty gazety „Parkiet". Ta sama izba skarbowa w innej interpretacji (nr IBPBII/2/415-657/11/MM) uznała jednak, że koszty fachowych szkoleń czy publikacji wzbogacają co prawda ogólną wiedzę inwestora, ale trudno wykazać ich związek z przychodami.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, przy sprzedaży papierów wartościowych nabytych w drodze spadku do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na ich nabycie poniesione przez spadkodawcę.

Od dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych możemy odjąć stratę z poprzednich lat. Wolno ją rozliczać przez pięć lat, z tym że w jednym roku odliczamy maksymalnie połowę. W najszybszym wariancie można ją więc skonsumować w całości w ciągu dwóch lat. Można też przyjąć dowolne proporcje, np. 30 proc. straty w jednym roku, 20 proc. w drugim, a 50 proc. w trzecim.

Dochodów i strat ze sprzedaży akcji wykazywanych w formularzu PIT-38 nie łączymy z innymi, np. z umowy o pracę albo działalności gospodarczej. Podatek musimy jednak zapłacić w tym samym terminie co od innych dochodów – do 30 kwietnia. Od dochodów z giełdy nie płacimy za to w trakcie roku zaliczek.

W deklaracji PIT-38 nie wykazujemy dywidend i innych przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych. Podatek od nich (19-proc. ryczałt) jest pobierany przez płatnika.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA