fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Baba za kierownicą to dobry kierowca

freeimages.com
Co czwarty wypadek drogowy powoduje kobieta, a liczba kolizji, których sprawczyniami są panie jest jeszcze niższa - wynika z danych warmińsko-mazurskiej policji.

Z okazji Dnia Kobiet wydział ruchu drogowego komendy w Olsztynie pokusił się o ocenę dokonań kierowców z podziałem na płeć. Wynika z niej jasno, że to panowie wypadają w tym opracowaniu znacznie gorzej niż płeć piękna.

- Stereotypy, anegdotki, dowcipy o paniach za kierownicą, są zupełnie niesłuszne i krzywdzące. Policyjne statystyki mówią co innego: uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bardziej bezpiecznie niż panowie – mówi sierż. Marta Kacprzyńska z wydziału ruchu drogowego olsztyńskiej policji.

W 2014 roku na drogach Warmii i Mazur mężczyźni spowodowali blisko 78 proc. wszystkich wypadków. W blisko tysiącu wypadków śmierć poniosło 83 osoby, a kolejne 1263 poniosło obrażenia. Z kolei dla porównania panie spowodowały w ub. roku 22 proc. wypadków, w których zginęło 19 osób, a 390 zostało rannych.

Panie jeżdżą też ostrożniej i bardziej uważnie. Z danych warmińskiej policji wynika, że na blisko 10,5 tys. kolizji w tym regionie 2,1 tys. spowodowały kobiety. Płeć piękna zdecydowanie rzadziej siada też za kółko pod wpływem alkoholu. - Ze 121 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców tylko 10 z nich spowodowały kobiety. Ucierpiało w nich 14 osób. Nikt nie zginął – wylicza sierż. Kacprzyńska.

I dla porównania podaje dane dotyczące panów, którzy wsiedli do samochodu po kielichu. W 2014 roku na Warmii nietrzeźwi sprawcy spowodowali 111 wypadków, w których śmierć poniosło 14 osób. - Blisko 85 proc. wszystkich ujawnionych nietrzeźwych za kierownicą to mężczyźni – dodaje policjantka z Olsztyna.

Dokładnie dwa lata temu, w Dzień Kobiet warmińska policja zatrzymała jednego nietrzeźwego kierowcę. Był nim mężczyzna. Rok później nie funkcjonariusze nie złapali w to święto żadnej nietrzeźwej osoby za kierownicą.

- Kobiety popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń niż panowie. Nie ryzykują, nie są skore do agresywnych zachowań – tłumaczy sierż. Kacprzyńska.

Z policyjnych systemów wynika, że w 2014 roku na drogach regionu panie popełniły blisko 19, 7 tys. wykroczeń, a panowie blisko 92 tys. Oznacza to, że kobiety popełniły niespełna 18 proc. wszystkich wykroczeń.

Jak te dane tłumaczy policja? - Kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one częściej wożą dzieci, to one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, one też powodują mniej kolizji – uważa sierż. Kacprzyńska.

I podkreśla, że mitem jest to, że mało kobiet prowadzi auta. - Coraz częściej widać je nie tylko w samochodach osobowych, prowadzą też autobusy miejskie, samochody ciężarowe, wiele z nich fascynuje się motocyklami – tłumaczy policjantka.

I apeluje : Święto kobiet warto przenieść także na drogi. – Panowie tego jednego dnia spójrzcie na kobiety za kierownicą nie przez pryzmat ich płci, a umiejętności. Doceńcie swoje żony, partnerki, córki i wszystkie inne bliskie wam panie, jako dobrych, odpowiedzialnych kierowców – prosi sierż. Kacprzyńska.

Apeluje też do mężczyzn, by w ramach prezentu dla pań umyły im samochód, czy wybrali się na wspólną przejażdżkę autem. – Ale nie komentujcie wtedy każdego manewru, wykonywanego przez kobiety. Panie to docenią i w końcu poczują się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, którymi są przecież – dodaje sierż. Kacprzyńska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA