fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rosjanie wydadzą połowę pensji na jedzenie

Dom handlowy GUM w Moskwie (Fot. Ana Paula Hirama / Foter / CC BY-SA)
Foter
To duży skok, bo przed inwazją na Krym przeciętny Rosjanin wydawał na żywność zaledwie jedną trzecią pensji.

Według analityków banku inwestycyjnego VTB Kapital cytowanych przez gazetę "Wiedomosti" pod koniec bieżącego roku przecięta rosyjska rodzina wyda większość swych miesięcznych dochodów - od 50 do 55 proc. - na żywność.

Pod koniec 2013 roku, a więc przed inwazją na Krym i sankcjami oraz kontrsankcjamina żywność rosyjska rodzina wydawała 36 proc. dochodów. W 2007 r. była to jedynie jedna czwarta dochodów.

Według analizy VTB Kapital ceny żywności w Rosji pójdą w tym roku w górę o 9,6 proc. W tym samym czasie wartość nabywcza przeciętnej pensji spadnie w Rosji o 8 proc.

Rosjanie już ostro oszczędzają - sprzedaż produktów nieżywnościowych spadła w Rosji w tym roku już o 5,5 proc. Sprzedaż żywności też spadła - o 3,5 proc.

Rosjanie wydają też znacznie mniej podczas podróży zagranicznych. Choć są nadal na drugim miejscu na świecie po Chińczykach w zakupach wolnocłowych (co 10. dolar wydawany w sklepach wolnocłowych pochodzi tam od Rosjan), ale w tym roku Rosjanie wydają już o połowę mniej podczas wojaży zagranicznych niż w w tym samym okresie 2014 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA