fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ceny do zamrażarki

Bloomberg
Pod naciskiem Kremla największe sieci handlowe Rosji zgodziły się zamrozić na dwa miesiące ceny 20 podstawowych produktów.

„Sieci handlowe nie dopuszczą do podniesienia cen detalicznych, a w wypadku spadku cen hurtowych towarów o znaczeniu socjalnym, będą obniżać ceny" - cytuje rządowy komunikat po spotkaniu wicepremiera Igora Szuwałowa agencja Prime.

Wcześniej Zrzeszenie Firm Handlu Detalicznego, które skupia największe sieci handlowe Rosji skierowało do rządowej komisji antykryzysowej projekt porozumienia o zamrożeniu cen na koszyk 20 podstawowych artykułów. Na dziś pod dokumentem podpisało się 12 sieci, w tym największe: X5 Retail Group, Magnit, Auchan, Metro Cash&Carry, Lenta, Wiestier, Globus, Billa, O'Key.

Listę towarów, na które ceny nie zmienią się przez dwa miesiąca, każda z sieci określi sama, jednak mają tam znaleźć się towary z grupy: pieczywa, nabiału, warzyw i owoców, mąk i kasz oraz cukru.

Wicepremier Arkadij Dworkowicz przyznał, że teraz sieci mogą podnieść ceny towarów nieobjętych porozumieniem, by wyrównać sobie ewentualne straty. Według danych statystycznych inflacja przyśpieszyła. W ciągu tygodnia 17-26 lutego ceny wzrosły o 0,6 proc. (tydzień wcześniej było to 0,4 proc.). Inflacja rok do roku (styczeń do styczna) wynosi już 15 proc..Wyższą inflację ma w Europie tylko Białoruś (17 proc.) i Ukraina (28,5 proc.).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA