fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Falowanie pod napięciem

Podwodna elektrownia nie szpeci krajobrazu
Final-Array
Prawdziwą elektrownię, nie testowy prototyp, wykorzystującą ruch fal uruchomiono w Australii.

Elektrownia zainstalowana koło Garden Island, na wysokości miasta Perth przy zachodnich wybrzeżach kontynentu, dostarcza elektryczność do krajowej sieci energetycznej. Jest własnością spółki Carnegie Wave Energy. Nazwano ją CETO – od imienia bóstwa morskiego z mitologii greckiej.

Składa się z trzech całkowicie zanurzonych boi średnicy 11 m połączonych z generatorem prądu. Każdy z generatorów osiąga moc 240 kW. Testowano je w różnych warunkach, najdłuższy odcinek nieprzerwanej testowej pracy wynosił 1700 godzin. W tym czasie ocean był w różnych stadiach, CETO wytrzymało w tym okresie fale wysokości 3,8 m. Ze względu na tę wytrzymałość władze Perth zainwestowały w Perth Wave Energy Project równowartość 30 milionów euro.

Inżynierowie pracowali nad nim od 1999 roku. Elektrownia wykorzystuje rozkołys oceanu. Boje są zakotwiczone w dnie stalowymi linami. Zbudowane są tak, aby fale, naciskając na nie, wnikały do środka i uruchamiały pompy hydrauliczne. Do boi podłączone są elastyczne rury, którymi woda wtłoczona do boi – pod zwiększonym ciśnieniem wytwarzanym przez pompy – płynie na ląd, gdzie porusza prądotwórcze turbiny.

CETO jest dużym osiągnięciem australijskich inżynierów. Nad podobną instalacją pracowali ich francuscy koledzy – u wybrzeży wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim położonej 700 km na wschód od Madagaskaru. Francuskie boje i generatory osiągające moc 150 kW zbudowała stocznia DCNS przy współpracy z EDF Energies Nouvelles. Okazało się jednak, że nie są one dostatecznie wytrzymałe. Cyklon Bejisa, który przetoczył się w tamtym regionie w styczniu 2014 r., zniszczył je, kotwice puściły, rozfalowany ocean zabrał boje. Na razie nie wznowiono prac nad tym projektem.

Natomiast Australijczycy zamierzają rozwijać Perth Wave Energy Project. Kolejne CETO będą testowane także koło Garden Island. Będą większe, wydajniejsze, przystosowane do instalowania w dalszej odległości od brzegu, a więc w miejscach, gdzie wprawdzie rozkołys oceanu jest większy, ale za to boje będą w mniejszym stopniu przeszkadzały innym użytkownikom morskiej przestrzeni. Tego typu elektrownie wkrótce staną się popularne, gdyż świetnie się nadają do instalowania koło małych wysepek, umożliwiając im samowystarczalność energetyczną.

Instalacja CETO może być także wykorzystywana do odsalania wody. Zamiast do generatorów prądu woda może trafiać do filtrów przepuszczających tylko cząsteczki wody – wykorzystanie zasady odwróconej osmozy. Osmoza w naturze polega na przenikaniu wody przez błonę komórkową z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o stężeniu większym.

W technologii oczyszczania zachodzi zjawisko odwrotne, roztwór o stężeniu większym, woda słona, przeciskany jest przez błonę technologiczną, w ten sposób się oczyszcza i staje się roztworem o stężeniu mniejszym niż woda morska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA