fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Chrześcijańska milicja na straży starożytnych osad

Dżihadyści niszczą zabytki w muzeum w Niniwie
AFP
W ubiegłym tygodniu, około 450 członków milicji Sutoro broniło przed atakamiPaństwa Islamskiego (IS) czterech asyryjskich osad, zaliczanych do grupystarożytnych miejscowości mających ponad 2 tys. lat, położonych w prowincjiAl-Hasaka.
Sutoro to asyryjska milicja chrześcijańska. Jej politycznym głosem jest Partia Unii Syryjskiej (SUP). Asyryjczycy ściśle współpracują z grupami kurdyjskimi. Mimo zaciętych walk, na obrzeżach obleganych miejscowości doszło do splądrowania zabytkowych obiektów. Ekstremiści z IS uprowadzili także co najmniej 300 zakładników. Państwo Islamskie kontroluje obecnie w większości tereny od syryjskiej miejscowości Raqqa do Mosulu w Iraku.
Czystki na ludności chrześcijańskiej prowadzone są także w irackiej prowincji Niniwa. Przed 2003 rokiem liczba chrześcijan tylko w Mosulu wynosiła około 60 tys. Prześladowania ze strony IS dały początek chrześcijańskim Jednostkom Ochrony Równiny Niniwy (NPU). Już teraz liczą one 3 tys. bojowników. W tym przypadku politycznym głosem organizacji jest asyryjski Ruch Demokratyczny.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA