fbTrack

Ekonomia

Akcyza na prąd obciąży odbiorców

Polska musi dostosowaćprawo do unijnego, więcelektrownie przestaną płacić akcyzę. Obowiązek ten przejdzie na dystrybutorów
Jeśli państwo nie chce zwracać elektrowniom podatku akcyzowego, musi jak najszybciej zmienić przepisy – tak by były zgodne z prawem unijnym. Kilka dni temu sąd we Wrocławiu nakazał zwrot akcyzy spółce Mercury Energia należącej do grupy Polish Energy Partners.
Wyrok – gdy się uprawomocni – oznaczać będzie dla spółki odzyskanie miliona złotych. – Dyrektywa unijna zakłada, że podatek powinien być pobierany na etapie dystrybucji energii. Nie może więc obciążać wytwórcy, jeśli sprzedaje on energię dystrybutorom – wyjaśnia mecenas Jerzy Martini z Baker & Mckenzie. – Ze względu na niezgodność w tym zakresie polskich przepisów z prawem wspólnotowym nie mogą być one stosowane na niekorzyść podatników. Polska powinna zmienić przepisy już w 2006 r., ale do dziś tego nie zrobiła. – Najprościej było obciążyć akcyzą wytwórców, bo też ich najłatwiej było kontrolować – uważa prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
Jego zdaniem zmiana przepisów dotknie odbiorców. To, że elektrownie przestaną płacić akcyzę, nie oznacza automatycznie, że obniżą cenę energii. – Wytwórcy mogą zredukować cenę o 9 – 10 zł za megawatogodzinę, choć akcyza wynosi 20 zł – dodaje prof. Mielczarski.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL