fbTrack

Świat

Choroby psychiczne zwalczane Koranem

Koran
AFP
W Czeczenii powstanie szpital psychiatryczny,w którym główną metodą terapeutyczną będzielektura sur Koranu. To nienaukowe metody– uważają psychiatrzy
Na pomysł wybudowania placówki wpadli muzułmańscy duchowni. Finansowego wsparcia udzielił zaś prokremlowski prezydent Czeczenii, Ramzan Kadyrow, znany z wdrażania konserwatywnej muzułmańskiej obyczajowości w republice.
– Koran jest środkiem uzdrawiającym każdą chorobę ducha – zapewnia Daud Sielmurzajew, jeden z przyszłych „lekarzy”, uważany w Czeczenii za jednego z najlepszych specjalistów w leczeniu za pomocą Koranu.Wielu uzdrowicieli przyrównuje swoje działania do egzorcyzmów. – Wypędzam z ludzi złe duchy, które w islamie nazywają się dżinami, a w chrześcijaństwie demonami – mówił niedawno Charon Gardanow, uzdrowiciel cieszący się popularnością w sąsiedniej Inguszetii.
Ale to Gardanow miał ostatnio kłopoty. Milicja zaczęła go podejrzewać, że prowadzi wśród swoich pacjentów propagandę wahabityzmu, ekstremistycznej odmiany islamu. Musiał składać wyjaśnienia na komisariacie. Incydent wywołał oburzenie wśród społeczności muzułmańskiej Rosji. – Osiągnięcia katolickich okrutników nie dają spać chłopcom z inguskiego MSW – bronił znachora przewodniczący Islamskiego Komitetu Rosji, Gejdar Dżemal, porównując milicjantów do średniowiecznych inkwizytorów. – Nie chciałbym urazić niczyich uczuć religijnych, ale prawdziwi chorzy potrzebują prawdziwego leczenia – dyplomatycznie mówi „Rz” o właściwościach terapeutycznych Koranu dyrektor Naukowo–Badawczego Instytutu Psychiatrii, Walerij Krasnow.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL