fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Czy ustanie ubezpieczenia wystarcza do przyznania chorobowego?

Przedsiębiorcy mają prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego tylko wtedy, gdy nastąpiło ono wskutek zaprzestania prowadzenia działalności.

Przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności pozarolniczej. Po półrocznym okresie złożyłam wniosek o wyłączenie z tego ubezpieczenia z końcem września. Na początku października zachorowałam. Gdy przedstawiłam w ZUS zwolnienie lekarskie na miesiąc, otrzymałam decyzję odmawiającą prawa do zasiłku. Czy były do tego podstawy, skoro spełniłam warunki co do daty wystąpienia choroby i czasu jej trwania? – pyta czytelniczka.

Tak.

Zasiłek przysługuje nie tylko w przypadku choroby w czasie trwania ubezpieczenia. Prawo do niego można również nabyć po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, m.in. po zaprzestaniu prowadzenia działalności pozarolniczej. Jeżeli jednak tytuł ubezpieczenia trwa nadal – działalność jest prowadzona, a ustało jedynie ubezpieczenie chorobowe, np. wskutek złożenia wniosku o wyłączenie albo nieopłacenia w terminie składek – zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Zatem w analizowanej sytuacji przedsiębiorca nie otrzyma zasiłku chorobowego, mimo że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ostatniego dnia ubezpieczenia i trwała miesiąc, czyli mimo spełnienia warunków ustawowych, gdyż ustało tylko ubezpieczenie chorobowe, a nie tytuł do niego.

podstawa prawna: art. 6, art. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA