Świat

Z powodu artykułów o Krymie? Powstaje alternatywna rosyjska Wikipedia

Wikipedia
Ruszyły prace nad projektem rosyjskiej narodowej encyklopedii internetowej. Ma być alternatywą dla Wikipedii.

Dlaczego jest potrzebna? Wyjaśnia to rosyjskojęzyczny portal Newsru. Otóż rosyjscy bibliotekarze skarżyli się na tę prawdziwą Wikipedię, że jest w niej wiele niedokładności i - co gorsza - nieobiektywnych danych.

Czyli niezgodnych z oficjalną linią władz rosyjskich.

Projekt pojawił się na wiosnę, gdy Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainie i okazało się, że spotyka ją za to krytyka na Zachodzie. Było to zaraz po pseudoreferendum na Krymie, na podstawie którego wyników Moskwa włączyła półwysep do Federacji Rosyjskiej.

W Wikipedii pojawiły się wówczas wpisy niezgodne z propagandą Kremla. Teraz w głównym artykule o Krymie w rosyjskojęzycznej Wikipedii jest mowa o sporze co do statusu półwyspu. A w rubryce dotyczącej przynależności państwowej jest napisane: Rosja/Ukraina (podobnie jest w polskiej wersji).

Jak wówczas żartowali internauci, z powodu jednego artykułu o Półwyspie Krymskim w Wikipedii, Kreml chce utworzyć całą, własną Wikipedię.

Temu, co powstaje w Rosji, nie tylko z tego powodu będzie jednak daleko do Wikipedii. Przede wszystkim będzie dostępna na stronach państwowych bibliotek – prezydenckiej i narodowej. No i powstanie na podstawie zasobów bibliotecznych z całego kraju, tradycyjnych papierowych. O udziale w tworzeniu internautów nie ma mowy.

Rosyjska alternatywa będzie prawdopodobnie nosić nazwę „Regionalne encyklopedie Rosji".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL