fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Ruszyło wydobycie niklu w Burundi

Wg raportu Afrykańskiego Banku Rozwoju z 2009 roku Burundi jest jednym z 10 krajów na świecie, które mają ważne niewykorzystane złoża niklu .
Flickr
To wymowny znak odzyskania pokoju i stabilności - powiedział Gervais Rufyikiri, drugi wiceprezydent, podczas ceremonii otwarcia pierwszej kopalni niklu w kraju. Złoża metalu w rejonie Musongati szacowane są na 150 mln ton.
Kopalnia Musongati eksploatowana będzie w ramach wspólnego przedsiębiorstwa stworzonego przez Burundi Mining Metallurgy International oraz rząd - Burundi Musongati Mining (BMM).
- Uruchomienie działalności górniczej to wymowny znak odzyskania pokoju i stabilności. Złoża niklu mamy jeszcze w Nyabikere i Waga, ale tutaj są te najważniejsze. Wg raportu Afrykańskiego Banku Rozwoju z 2009 roku Burundi jest jednym z 10 krajów na świecie, które mają ważne niewykorzystane złoża niklu – tłumaczył Gervais Rufyikiri, drugi wiceprezydent afrykańskiego kraju podczas ceremonii otwarcie, która jak sam zaznaczył była pamiętnym wydarzeniem w historii kraju.
Rufyikiri dodał, że oczekuje pozytywnego wpływu działalności górniczej na zmniejszenie ubóstwa oraz realizację programów rozwojowych z różnych dziedzin. Można tutaj wymienić rolnictwo i hodowlę, ochronę zdrowia, edukację, budowę elektrowni wodnych, infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, rozwój turystyki, tworzenie nowych miejsc pracy i mieszkań.
Wg drugiego wiceprezydenta wydobycie niklu idzie w parze ze wzrostem dostaw energii elektrycznej. – Inicjujemy i promujemy partnerstwo publiczno-prywatne do budowy elektrowni wodnej, trwają negocjacje z Tanzanią i innymi partnerami w sprawie budowy linii kolejowej, która połączy Musongati z Tanzanią – punktuje przykłady zaangażowania rządu w realizację projektu.
Do działania kopalni potrzeba 800MW energii. Danko Konchar, dyrektor zarządzający BMM wskazał, że niedługo rozpocznie się konstrukcja elektrowni wodnej, ale na razie musi wystarczyć energia słoneczna.
Konchar przypomniał, że złoża w Musongati zostały odkryte w 1972 r. Wówczas rząd przy finansowaniu z Banku Światowego i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju dokonał pierwszych badań. W ich czasie również inne metale powiązane z niklem zostały odnalezione (żelazo, miedź, kobalt, platyna).
Rufyikiri podczas ceremonii nie zmarnował szansy, aby zaprosić krajowych i zagranicznych inwestorów, którzy mogą wykorzystać dobrą koniunkturę i potencjał inwestycyjny w różnych sektorach.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA