fbTrack

Finanse

Rozczarowani inwestorzy ING

Rzeczpospolita
Mniejszościowi akcjonariusze ING Banku Śląskiego chcą, Żeby spółka wypłaciła dywidendę. Zdecydowana większość banków podzieli się ze swoimi właścicielami zyskiem z ubiegłego roku
Ubiegły rok był rekordowy dla banków. Zarobiły wspólnie 13,7 mld zł. Większość z nich będzie wypłacać dywidendy.
Pekao SA przeznaczy na nią 2,5 mld zł, Bank Handlowy blisko 690 mln zł, BZ WBK – 220 mln zł, a Millennium – ponad 160 mln zł. Poza ING Bankiem Śląskim jeszcze zarząd BRE zaproponował, by cały zysk za 2007 r. został w banku. Tłumaczył to m.in. dużymi inwestycjami. Wspólne działania inwestorów w celu oddziaływania na władze spółki nie są rzeczą nową. Wystarczy przypomnieć najświeższe działania inwestorów mniejszościowych w Dębicy. W lutym tego roku gracze skupieni wokół PZU Asset Management i PZU TFI reprezentujące w sumie 20 proc. kapitału zakładowego Dębicy doprowadzili do ugody z głównym udziałowcem, firmą Goodyear. Na mocy tej ugody do rady nadzorczej powołano Raimondo Egginka, członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych. Goodyear zgodził się też na przeznaczenie połowy zysku na dywidendę.
W 2001 r. inwestorzy finansowi kontrolujący 28 proc. kapitału przejęli kontrolę nad radą nadzorczą w Jutrzence. W tym samym roku inwestorzy finansowi wygrali też z francuskim Vivendi walkę o kontrolę w Elektrimie. Michał Szymański, wiceprezes zarządu CU PTE Uzasadnienie decyzji banku o niewypłacaniu dywidendy akcjonariuszom nie jest dostatecznie przekonujące. Kondycja finansowa ING BSK jest dobra, a współczynnik wypłacalności kształtuje się na jednym z wyższych poziomów w sektorze bankowym. Szereg innych banków o nawet zdecydowanie bardziej wymagających wskaźnikach finansowych zapowiedziało wypłatę dywidendy za 2007 r. W naszej opinii, biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, utrzymanie przez ING BSK dotychczasowej praktyki w zakresie dywidendy nie uszczupli potencjału rozwojowego banku, a na tym bardzo nam zależy. Mark Mobius, zarządzający Templeton Emerging Markets Zgodnie z międzynarodową praktyką kwestie wypłat dywidend z zysków są zawsze bardzo ważne dla wizerunku spółek. ING Bank Śląski wypłacał swoim udziałowcom dywidendy i w poprzednich latach ich poziom był satysfakcjonujący. Dlaczego teraz jest inaczej? Nie znamy także szczegółów dotyczących opłat, jakie bank płaci swojej spółce matce za usługi doradcze. W tej sprawie wyślemy oficjalne pismo do zarządu banku. Myślimy także o tym, by na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, powołać w tej sprawie rewidenta ds. szczególnych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL