fbTrack

Podatki

Wygranych i nagród nie wykazuje się w zeznaniu

Obowiązek rozliczenia podatku od wygranych w Polsce spoczywa tylko na organizatorach konkursu
Wypełniając zeznanie podatkowe, przypominamy sobie o dochodach osiągniętych w poprzednim roku. Na szczęście osoby, którym udało się wygrać w Polsce konkurs lub loterię, nie muszą uwzględniać nagrody w zeznaniu. Dotyczy to także wygranych pieniężnych.
Dzieje się tak dlatego, że jeśli nawet odprowadzany jest od nich podatek, to formalności z tym związane ciążą na płatniku, czyli podmiocie wydającym lub wypłacającym wygraną. Zasadą jest, że urząd skarbowy zabiera 10 proc. wartości nagrody. Ustawa o PIT przewiduje jednak od niej liczne odstępstwa.
Największą grupą osób biorących udział w grach losowych są miłośnicy totolotka. Dla nich decydujące znaczenie ma art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Zgodnie z nim zwolnione od podatku są wygrane w: grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych (uczestniczy się w nich poprzez odpłatne połączenie telefoniczne) oraz loteriach fantowych. Zwolnienie to ma jednak zastosowanie, jeśli jednorazowa wartość wygranych nie przekracza 2280 zł. To oznacza, że bardziej opłaca się wygrać trzy razy po 2000 zł niż raz 6000 zł. W pierwszym wypadku wygrywający nie musi się dzielić z fiskusem, w drugim do urzędu skarbowego trafi 600 zł, czyli 10 proc. wygranej. Kolejne zwolnienia dotyczą wygranych o wartości nieprzekraczającej 760 zł w grach i konkursach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu (prasę, radio i telewizję). 2280 zł można wygrać w totolotka lub innej grze liczbowej albo loterii pieniężnej bez konieczności zapłaty podatku W niektórych sytuacjach nagrody są zwolnione od podatku, mimo że konkurs nie był ogłaszany w mediach. Tak będzie w wypadku konkursów z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Także tu obowiązuje limit 760 zł. Tylko niektóre wygrane zwolnione są od podatku bez względu na wysokość. Są to przede wszystkim wygrane w kasynach oraz grach na automatach. Także w razie wygranej w bingo nie trzeba płacić podatku bez względu na to, czy jest to nagroda pieniężna czy rzeczowa. Rozliczenia podatku dokonuje organizator konkursu. Najprostsza sytuacja jest wówczas, gdy wygraną stanowią pieniądze. Przed ich wypłatą potrąca się 10 proc. kwoty. Jeśli jest to nagroda rzeczowa, to przed jej wydaniem osoba wygrywająca wpłaca organizatorowi konkursu 10 proc. jej wartości. Ponieważ jest to podatek zryczałtowany, nie ma potrzeby uwzględniania go w rozliczeniu rocznym. Podatek w formie 10-proc. ryczałtu pobierany jest tylko od wygranych uzyskanych w Polsce. Nagrody z konkursów zagranicznych zaliczane są do przychodów z innych źródeł. Oznacza to, że co do zasady opodatkowane są według skali podatkowej i należy je wykazać w zeznaniu rocznym. Zawsze trzeba jednak sprawdzić postanowienia odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Potwierdza to m.in. interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie z 17 maja 2006 r. (nr PD-IB-415-11/06). Uznano w niej, że osoba mieszkająca w Polsce musi wykazać w zeznaniu podatkowym wygraną w grze losowej na Ukrainie i opodatkować ją według skali.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL