fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Prawo gospodarcze w sieci

Gabriela Setla
Zainteresowani prawem gospodarczym różnych krajów powinni odwiedzić stronę www.doingbusiness.org
Nie tylko adres prezentowanej strony, ale i jej zawartość niewątpliwie wskazuje na adresatów, którymi są praktycy, przede wszystkim przedsiębiorcy rozważający podjęcie działalności gospodarczej we własnym lub w innym państwie. Cel, jaki jednoznacznie stawiają sobie autorzy tego przewodnika internetowego, to ocena regulacji prawnych mających bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy w poszczególnych krajach. Badania obejmują 178 państw.
Zakładka Rankings wyświetla ranking wszystkich badanych krajów (Polska została sklasyfikowana dopiero na 74. pozycji). Kryterium jest łatwość prowadzenia działalności gospodarczej (ease of doing business). Poddano analizie m.in.: rozpoczęcie działalności, procedury uzyskiwania koncesji i zezwoleń oraz podatki. Użytkownik ma możliwość przekształcania rankingu i wyświetlania jedynie państw określonego rejonu geograficznego czy o określonej populacji.
Na podstronie Methodology obszernie i precyzyjnie wyjaśniono, w jaki sposób tworzono wspominany ranking (dzięki temu wiadomo, jakie czynniki miały decydujące znaczenie).
Imponująca jest biblioteka (Law Library). Zawiera linki uporządkowane według działów prawa (cywilne, handlowe, postępowania cywilnego, bankowe, pracy, ubezpieczeń, upadłościowe, nieruchomości, podatkowe, konstytucyjne, ochrony prywatności i kontraktów międzynarodowych) i poszczególnych państw. Odesłania prowadzą z reguły do oficjalnych tekstów aktów prawnych (są też w językach narodowych). Niestety, niektóre już nie działają, np. do polskiego kodeksu cywilnego po angielsku.
Przedsiębiorców na pewno zainteresuje dział Reports, gdzie można bezpłatnie pobrać elektroniczne wersje różnych raportów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, np. obszerne teksty o każdym z badanych państw (opracowanie o Polsce liczy aż 82 strony), ale też o tematyce przekrojowej (m.in. analiza porównawcza podatków na świecie).
Spośród wielu innych materiałów dostępnych na stronie szczególnie interesująca jest mapa świata Business Planet. Państwa zostały tu oznaczone na zielono, żółto lub czerwono ze względu na ich atrakcyjność jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Po wskazaniu dowolnego kraju wyświetla się kilka podstawowych informacji o nim (za pomocą linku można też przejść do pełnego raportu).
Przedstawiana strona internetowa zasługuje na uznanie jako narzędzie użyteczne zarówno dla inwestorów rozważających prowadzenie inwestycji zagranicznych, jak i dla początkujących przedsiębiorców, którzy myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej (mogą np. dojść do wniosku, że lepiej uczynić to gdzie indziej niż w kraju obywatelstwa). Dane zawarte na stronie powinny też pomóc władzom poszczególnych krajów w uświadomieniu sobie, jak atrakcyjne jest ich państwo w porównaniu z innymi, co może stymulować do określonych reform.
Witryna jest na bieżąco aktualizowana – obecnie dostępnych jest już wiele raportów z 2008 r.
Publikacja powstała ze wsparciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA