fbTrack

Świat

Z inspiracji Jana Pawła II: To co najważniejsze

Rzeczpospolita
Dajemy to, co jest w życiu najważniejsze – krew – mówi Adam Binduga, przewodniczący Komisji Rewizyjnej NSZZ „Solidarność”.
To właśnie Binduga w kwietniu 2005 roku na XIX Zjeździe Krajowym „S” namówił uczestników, by w sposób szczególny uczcić Jana Pawła II.
– Padały różne propozycje, a uczestnicy zjazdu zgodni byli w jednym: ma to być akcja, z której Jan Paweł II byłby dumny – wspomina Małgorzata Franczyk, wówczas sekretarz KK „S”. Podjęto uchwałę, że w pierwszą rocznicę śmierci – 2 kwietnia 2006 roku – związek w całym kraju zorganizuje dni honorowego krwiodawstwa „Solidarności”. Pierwotnie miała to być jednorazowa akcja. – Po trzech latach przerosła nasze wyobrażenia. Z każdym rokiem przybywa osób, które w rocznicę śmierci Karola Wojtyły zgłaszają się do stacji krwiodawstwa, by oddać krew. To już jest kilka tysięcy honorowych dawców – podkreśla Binduga.
W tym roku będą to już trzecie Dni Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” i potrwają od 2 do 16 kwietnia. Niektóre regiony „S” prowadzić będą akcję w innych terminach. To efekt sugestii stacji krwiodawstwa, że krew bardziej potrzebna jest w maju oraz w okresie wakacyjnym ze względu na większą liczbę wypadków. Krew chcą oddawać nie tylko związkowcy. Zgłaszają się też osoby niezrzeszone.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL