fbTrack

Świat

Z inspiracji Jana Pawła II: Kołyska dla niechcianych

Agencja Gazeta
Pomysł był taki: zamiast porzucać niechciane niemowlęta na ulicach lub śmietnikach, rodzice mogą anonimowo zostawić je pod opieką zakonnic. W ten sposób „Okno Życia” uratowało życie pięciorga dzieci.
Znajduje się ono w Domu Samotnej Matki w Krakowie prowadzonym przez nazaretanki. Uruchomione zostało przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II.
– W ten sposób postanowiliśmy uczcić pamięć papieża, wielkiego obrońcy życia – mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritasu Archidiecezji Krakowskiej. Oznaczone herbem Jana Pawła II „Okno Życia”, umieszczone w budynku przy ul. Przybyszewskiego 39, przypomina witrynę wystawową. W jego ocieplanym i klimatyzowanym wnętrzu umieszczono kołyskę z kocykiem. Obok jest też inkubator zakupiony przez anonimowego darczyńcę. Otwarcie okna od zewnątrz uruchamia alarm wzywający zakonnice. Po zostawieniu dziecka matka ma sześć tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli nie zgłosi się po niemowlaka, trafia on do ośrodka adopcyjnego.
Z pięciorga zostawionych niemowlaków dwoje trafiło już do nowych rodzin. – Nawet gdybyśmy uratowali choć jedno dziecko, warto było podjąć tę inicjatywę – zapewnia Teresa Zyznawska, wicedyrektor krakowskiego Caritasu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL