fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zmarł doktor Sheik Humarr Khan, bohater walki z wirusem Ebola

ROL
Doktor Sheik Humarr Khan z Sierra Leone, który od początku wybuchu epidemii Ebola w swoim kraju z poświęceniem leczył zarażonych, zmarł w wyniku gorączki krwotocznej.
Informacje przekazała ekipa Lekarzy bez Granic, którzy usiłowali ratować chorego.
Doktor Sheik Humarr Khan był absolwentem Sierra Leone University, pracował dla Ministerstwa Zdrowia. W rządowym szpitalu był szefem programu poświęconego badaniom nad gorączką Lassa i wykładowcą na miejscowym uniwersytecie. Khan miał opinię jednego z najlepszych na świecie specjalistów od wirusowych gorączek krwotocznych, w tym tej powodowanej przez wirus Ebola.
"Dr Khan był zdeterminowanym, odważnym lekarzem, który z troska podchodził do każdego pacjenta" - napisali w oświadczeniu Lekarze bez Granic. "Jego praca i zaangażowanie było bardzo wysoko cenione przez całe środowisko medyczne".
Wirus Ebola, który od lutego tego roku rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce, głównie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, pochłonął już prawie 700 ofiar, zanotowano ponad 1200 przypadków zakażeń. Największa ich liczba, 525, wystąpiła właśnie w Sierra Leone.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wirus rozprzestrzenia się w coraz bardziej niekontrolowany sposób. ostatnio pierwszy przypadek gorączki krwotocznej zarejestrowano w Nigerii, dokąd przyleciał urzędnik państwowy z Liberii. Nigeria jest jednym z najczęściej odwiedzanych afrykańskich krajów. Turyści mogą więc przenieść wirus właściwie do każdego miejsca na świecie.
Statystycznie 90 procent zakażonych wirusem Ebola umiera. Jedynym ratunkiem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia i odizolowanie osoby zarażonej.
 
 
 
Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA