fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Premier Francji potwierdza planu zmniejszenia wydatków publicznych

AFP
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Francja obiecała dotrzymać europejskich zobowiązań redukcji deficytu i przedstawiła szczegóły wielkiego planu zmniejszenia wydatków publicznych o 50 mld euro w latach 2015-17
Manuel Valls mianowany premierem nazajutrz po ogłoszeniu katastrofalnych dla socjalistów wyników wyborów samorządowych odegrał teraz rolę rzecznika własnego rządu i po posiedzeniu gabinetu przedstawił szczegóły paktu odpowiedzialności.
Wydatki rządu centralnego zmaleją o 18 mld euro, samorządów lokalnych o 11 mld, służby zdrowia o 10 mld, a innych form pomocy społecznej o 11 mld. - Nie możemy  nadal żyć ponad stan i musimy przełamać tę dynamikę długu - oświadczył. - Francja i ja mówimy, że dotrzymamy naszych zobowiązań.
W czasie spotkania premiera z prasą urząd statystyczny INSEE podał, że średnie dochody 5 mln pracowników sektora publicznego zmalały w 2012 r. o 0,8 proc. po uwzględnieniu inflacji. Manuel Valls potwierdził utrzymanie obowiązującej od 2010 r. blokady wskaźnika, służącego do obliczania ich zarobków. Budżetówka nie ma co więc liczyć na podwyżki.
Emeryci i rodziny będą musiały także zacisnąć pasa, bo świadczenia socjalne nie będą rewaloryzowane do października 2015, poza minimalnymi, indeksowanymi do poziomu inflacji. Nadzwyczajne podwyżki zasiłków RSA dla osób mało zarabiających zostaną odroczone o rok.
Poszczególne resorty mają dokonać przeglądu kadr i zmniejszyć zatrudnienie. Przyjmowanie nowych pracowników przewidziano jedynie w resortach związanych z bezpieczeństwem i wymiarem sprawiedliwości oraz w oświacie (60 tys. etatów w ciągu 5 lat).
Premier Valls odrzucił zdecydowanie propozycję szefa MEDEF, Pierre Gattaz wprowadzenia na okres przejściowy płacy  mniejszej od gwarantowanego minimum  SMIC dla pracowników młodocianych w ramach walki z bezrobociem. Nie ma mowy o zakwestionowaniu tego minimum 1445 euro brutto - podkreślił.
Premier zapowiedział od czerwca harmonogram posunięć fiskalnych wobec rodzin o skromnych dochodach. Rodziny te mogą liczyć na pomoc 500 mln euro ze strony państwa.
Mimo potwierdzenia zobowiązań przez Paryż wielu ekonomistów wątpi, że Francji uda się zmniejszyć deficyt budżetowy do 3 proc. do 2015 r. z 4,3 proc. w 2013 r.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA