fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

PW Rzeczpospolita utworzy grupę wydawniczą

Ministerstwo skarbu
Fotorzepa, ms Michał Sadowski
Magdalena Lemańska
Jest zgoda na konsolidację. Minister skarbu chce, żeby do PW Rzeczpospolita dołączyło tylko pięć spółek.
Jak zapowiadała „Rz”, minister skarbu dał w czwartek zielone światło do utworzenia holdingu wydawniczego na bazie Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita i Plantpressu. Uzgodniono też listę spółek, które trafią do grupy. – W pierwszej kolejności będą to trzy firmy: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska i Dom Słowa Polskiego – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa skarbu. – W drugim etapie do grupy mają szansę dołączyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.
Powód? – Wydawnictwo Naukowo-Techniczne jest wciąż przedsiębiorstwem państwowym, wojewoda mazowiecki musi najpierw przeprowadzić jego komercjalizację – mówi Maciej Wewiór. – Natomiast w przypadku PWM konieczna jest zmiana celu komercjalizacji tej spółki, który w tej chwili jest odmienny niż prywatyzacja. Z listy spółek początkowo proponowanej przez PW Rz wypadły Państwowy Instytut Wydawniczy, którego zobowiązania przekraczają kapitały własne, i niedochodowa Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza. Wśród spółek które znalazły się na liście nierentowna jest Wiedza Powszechna (jej kapitały własne spadły z poziomu 2,7 mln zł w 2000 r. do 1 mln w 2006 r.), jednak ważną częścią jej majątku są prawa autorskie do słowników i podręczników. Część pozostałych wymaga dofinansowania, a wszystkie potrzebują restrukturyzacji. Ich istotnym walorem są posiadane nieruchomości – np. sama wartość księgowa gruntów należących do Domu Słowa Polskiego to kilkadziesiąt mln złotych. W ciągu miesiąca powinna być wykonana wycena pierwszych trzech firm, obejmująca także ich marki, które po utworzeniu grupy będą zachowane.W kilku spółkach, które mają utworzyć grupę, trwają zmiany kadrowe: 31 marca rada nadzorcza PWM na pierwszym posiedzeniu ma ogłosić konkurs na prezesa i członków zarządu. W Domu Słowa Polskiego trwa konkurs na członków rady nadzorczej.
– Zgodnie z harmonogramem powinniśmy zamknąć konsolidację tych firm do końca września – mówi Andrzej Filipowicz z zarządu PW Rz. Spółka ma 49 proc. udziałów w Presspublice wydającej „Rz” oraz kilka magazynów, jak „Detektyw” czy „Zabytki Heritage”. Wydaje też książki.Nie wiadomo na razie, co dalej stanie się z tworzonym wokół PW Rz holdingiem. Pierwotny wariant zakładał, że holding trafi na giełdę. Teraz ministerstwo skarbu nie wyklucza także jego sprzedaży w drodze rokowań prywatnemu inwestorowi. Wabikiem do zakupu holdingu spółek od resortu mogą być udziały w Presspublice. 49 proc. pakiet należący dziś do PW Rz interesuje dziś większościowego udziałowca spółki czyli brytyjski Mecom, ale także Grupę Wydawniczą Polskapresse i Platformę Mediową Point Group.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA