fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

O 9 tysięcy drożej niż w grudniu

Rzeczpospolita
W lutym za materiały budowlane wykorzystywane do budowy przykładowego domu trzeba było zapłacić ponad 172 tys. zł. Jest to o 2,44 proc. więcej niż w styczniu bieżącego roku i o ponad 31 proc. więcej niż w lutym 2007 roku.
W lutym o około 7 proc. wzrosły ceny betonu. O blisko 10 procent więcej niż w styczniu trzeba było zapłacić za płyty styropianowe oraz materiały z drewna. Zdrożały także tynki. Koszt tynków zewnętrznych wzrósł o blisko 10 proc., a za tynki wewnętrzne trzeba było zapłacić 5 proc. więcej niż w styczniu, a o ponad 10 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Lutowe podwyżki objęły także płyty gipsowo-kartonowe (wzrost o 5 proc.)
Zgodnie z zapowiedziami analityków, rosną ceny materiałów wykończeniowych. Za płytki mrozoodporne oraz klinkierowe wykorzystywane przy budowie powyższego domu w lutym trzeba było zapłacić ponad 5 proc. więcej niż w styczniu bieżącego roku. Analitycy przewidują dalszy stopniowy wzrost cen materiałów służących do wykończenia mieszkania czy domu. Porównując ceny do grudnia ubiegłego roku, podwyżki objęły materiały wykorzystywane we wszystkich sześciu wymienionych etapach budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania stropu nad parterem (8,78 proc.), gdyż wzrosły ceny niemal wszystkich wykorzystywanych w tym etapie materiałów. Następnie wzrósł koszt wykonania elewacji (7,42 proc.), parteru i poddasza (6,21 proc.) oraz fundamentów (5,93 proc.).
W lutym składy i sklepy budowlane zanotowały 15 – 20-proc. wzrost przychodów w stosunku do stycznia. Osiągnięty poziom sprzedaży był o 50 – 60 proc. wyższy niż przed rokiem. Dalszy wzrost popytu wynika m.in. z korzystnych warunków pogodowych, zakupów na zapas zarówno przez kupców oraz ich klientów, wynikających z obawy przed zapowiadanymi podwyżkami cen. Gdyż już w styczniu i w lutym wzrosły o kilkanaście procent ceny materiałów ściennych (głównie silikatów i ceramicznych), cementu, stali i suchej zabudowy wnętrz. Popyt na poszczególne grupy towarowe w lutym, w stosunku do lutego 2007 roku, miał trend wzrostowy we wszystkich branżach. – Liderem były izolacje wodochronne, które osiągnęły dynamikę plus 113 proc., a dalej w kolejności uplasowały się: materiały ścienne (91 proc.), stolarka otworowa (74 proc.), chemia budowlana i inne materiały (po 63 proc.), narzędzia (49 proc.), pokrycia dachowe (40 proc.), drewno (31,5 proc.), izolacje termiczne (24 proc.) oraz sucha zabudowa (15 proc.). Łączny popyt za dwa miesiące 2008 r. w stosunku do analogicznego okresu 2007 r. był wyższy w dziewięciu grupach. Największy skok w zakupach dotyczył materiałów ściennych, izolacji wodochronnych, stolarki otworowej, materiałów innych, chemii budowlanej, narzędzi, drewna, izolacji termicznych oraz pokryć dachowych. Spadek nastąpił w suchej zabudowie wnętrz – wylicza dyrektor marketingu grupy PSB Mirosław Lubarski. W tabeli obok przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw. Jak powstaje wykres - Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. - W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z balkonem) oraz łazienka i garderoba. - Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp. - Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych. - Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA