fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Polski Hektor Jacka Malczewskiego pobił rekord aukcyjny

Jacek Malczewski „Polski Hektor”, cena aukcyjna 1,5 mln zł , sprzedany za ponad dwa i pół miliona
Dom aukcyjny Polswissart
Jan Bończa-Szabłowski
Na polskim rynku sztuki w środę po 13 latach padł nowy rekord. Stuletni obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hektor" z ceną wywoławczą 1 500 tys. zł w ciągu kilku minut, wylicytowany został na 2 600 tys. zł.
Olej na płótnie z 1913 roku wyróżniający się znakomitym warsztatem uświetniał wiele wystaw monograficznych artysty. Wpisuje się w patriotyczno-historyczny nurt jego twórczości. Malczewski prezentuje się tu jako dumny i waleczny Hektor, przywołujący dawną świetność Rzeczypospolitej. Tak jak przewidywaliśmy we wtorkowej "Rz". nowy nabywca Hektora przebił cenę słynnego „Rozbitka" Siemiradzkiego, który w grudniu 2000 r. został sprzedany także przez Polswiss Art za rekordową wówczas na polskim rynku aukcyjnym sumę 2 mln 13 tys. zł.
Środowa aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Kolejny faworyt, czyli "Świt królestwo ptaków" Józefa Chełmońskiego, o którym pisaliśmy we wtorek wylicytowany został z 750 tys. do 810 tys. zł. Pulsujące koło Fangora wylicytowano z 350 tys. do 400 tys. Bój o "Szary parasol" Tadeusza Kantora wygrał nabywca oferujący 290 tys. zł (wywoławcza 250 tys.) Za cenę wywoławczą 150 tys. zakupiono obraz Stefana Gierowskiego, a za 185 000 (35 tys. powyżej wywoławczej) poszedł "Brzask" Wojciecha Gersona.
Licytujący najwyraźniej nastawieni byli na zakup bardzo konkretnych prac o czym świadczy fakt, że z 77 obiektów aż 23 nie zmieniło właściciela. Mimo niezwykle atrakcyjnej oferty w galerii odrzuconych znalazły się prace artystów tej klasy co m.in. Mela Muter, Zdzisław Beksiński, Wlastimil Hofman, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Józef Mehoffer,czy Teodor Axentowicz. Wśród rarytasów środowej aukcji pojawiły się dwie prace Jerzego Nowosielskiego. i Władysława Hasiora. Niezwykle oryginalna "Głowa mężczyzny" Nowosielskiego zakupiona została za 50 tys. zł, a serigrafia jego "Murzynki na plaży" za 17.500 zł (niemaltrzykrotne przebicie). Ponętna "Rusałka" Hasiora uzyskała cenę 41 tys. zł a jego "Kapliczka domowa" cenę wywoławczą 25 tys. zł. Iwona Buchner prezes Polswiss Art poinformowała "Rz", że nowy nabywca Hektora postanowił nacieszyć się przez rok cennym nabytkiem, a potem wstawić go jako depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie. Jan Bończa-Szabłowski
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA