fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Zwrot kosztów za zastępcze auto: 11 mln kary dla PZU

Sąd Najwyższy zajmie się wkrótce zagadnieniem, ?czy z polisy OC należy się zwrot kosztu wynajmu ?zastępczego auta na czas zakupu nowego.
Fotorzepa, Danuta Matloch
Gabriela Setla
Wyrok. Aż 11 mln zł kary musi zapłacić PZU za to, że poszkodowani w wypadkach nie dostawali zwrotu pieniędzy za wynajem zastępczego samochodu.
Taka karę utrzymał wczoraj Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który kolejny raz uznał, że właścicielowi uszkodzonego pojazdu należy się zwrot kosztów za wynajem zastępczego samochodu (sygnatura akt: XVII Ama 33/12). Sąd ocenił przy tym, że praktyka ubezpieczyciela zmniejszała wypłaty odszkodowania.
Sąd zajmował się sprawą po skardze PZU na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2011 r. Urząd stwierdził wówczas, że PZU bezprawnie ograniczał swoją odpowiedzialność z tytułu zawartych z kierowcami umów ubezpieczenia OC, nie zwracając konsumentom pieniędzy za wynajęcie auta zastępczego, gdy ich samochód został uszkodzony podczas kolizji. Pieniądze z tego tytułu przysługiwały przedsiębiorcom. A innym kierowcom tylko, gdy wykazali, że zastępcze auto było im niezbędne np. do dojazdów do pracy i nie mogą skorzystać z komunikacji.
Prezes UOKiK uznał, że utrata możliwości korzystania z pojazdu stanowi szkodę majątkową, dlatego każdemu należy się zwrot kosztów za wynajem zastępczego auta, gdy jego zostało rozbite w wypadku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA