fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polskie firmy coraz śmielej inwestują w surowce

Bloomberg
Koncerny kontrolowane przez Skarb Państwa, jak i najbogatsi Polacy coraz śmielej ruszają po zagraniczne złoża bogactw naturalnych.
Kontrolowany przez Romana Karkosika Krezus już pod koniec przyszłego roku może uruchomić wydobycie złota w Republice Gwinei. Od czerwca tego roku spółka jest właścicielem trzech koncesji w tym państwie: dwóch na poszukiwanie złota i jednej – boksytów.
– Pod koniec października ekipa naszych geofizyków i geologów rozpocznie prace poszukiwawcze na złożu o szacowanych zasobach złota na poziomie 4–7 ton. Zakończenie prac w terenie planowane jest do czerwca przyszłego roku. Jeśli zgromadzone dane okażą się satysfakcjonujące, wystąpimy o koncesję produkcyjną. Wydobycie mogłoby wówczas ruszyć już pod koniec 2014 r. – mówi Paweł Konzal, prezes Krezusa. Zastrzega, że jest za wcześnie, by szacować wielkość nakładów inwestycyjnych.
W przypadku drugiej koncesji na poszukiwanie złota oraz dotyczącej boksytów prace badawcze w terenie potrwają do połowy 2015 r. Zasoby złota pierwotnego są szacowane na 7–10 ton, a boksytów na 50–60 mln ton. Krezus współpracuje przy gwinejskich projektach z tamtejszą agencją rządową SOGUIPAMI. W przypadku uzyskania przez spółkę koncesji wydobywczych agencja będzie mogła mieć maksymalnie 35-proc. udział w biznesie.
9,4 mld zł zapłacił KGHM za koncern Quadra kontrolujący kilka złóż i kopalń na świecie
W pierwszej fazie działalności (2013–2016) Krezus będzie budować portfel projektów, w którym mają się znaleźć zbadane złoża z udokumentowanymi zasobami oraz z koncesjami na wydobycie. Poszukiwania mają się odbywać w większości regionów świata poza Ameryką Płn., Europą Zach. i Australią. Roman Karkosik postanowił ostrożnie rozwijać biznes poszukiwawczo-wydobywczy, rezygnując z angażowania się w najbardziej ryzykowne surowce: ropę i gaz.

Przetarte szlaki

W poszukiwanie złota inwestuje też Jan Kulczyk. Poprzez firmę Centar jest zaangażowany w kilka projektów w Afganistanie. Chodzi m.in. o złotonośny obszar Qara Zaghan.
Kulczyk największe inwestycje poczynił jednak w koncesje obejmujące ropę i gaz. Pod koniec 2011 r. zainwestował 930 mln zł w konsorcjum Neconde Energy. Następnie podmiot ten kupił od koncernu Shell 45 proc. udziałów w nigeryjskiej koncesji OML 42. W efekcie uzyskał prawo do wydobycia ogromnych złóż ropy i gazu w delcie Nigru. Dużym sukcesem okazała się inwestycja dokonana w akcje brytyjskiej spółki Ophir Energy, specjalizującej się w poszukiwaniach ropy i gazu w 10 krajach Afryki. Kulczyk jest dominującym akcjonariuszem w kanadyjskiej firmie Serinus Energy, która ma złoża ropy i gazu na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii.
Duże ambicje w tym segmencie miał Ryszard Krauze. Poprzez kontrolowany Petrol- invest był udziałowcem w kilku koncesjach w Rosji i Kazachstanie. Poszukiwania do dziś nie przyniosły efektów.
W świat po złoto może ruszyć kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa Mennica Polska, która chciałaby zapewnić sobie bezpośredni dostęp do surowca. Producenta monet i sztabek również cechuje olbrzymia ostrożność. Potencjalne projekty są analizowane od dwóch lat, obejmują przede wszystkim Azję.

Polskie firmy na łowach

Większe możliwości inwestowania w zagraniczne złoża mają koncerny państwowe. Rekord należy do KGHM, który na przełomie 2011 i 2012 r. kupił za ponad 9 mld zł kanadyjski koncern Quadra FNX. Dzięki temu stał się czwartym na świecie graczem pod względem posiadanych zasobów miedzi. W portfelu firmy znalazły się dwa duże projekty. Pierwszy to Sierra Gorda w Chile – niskokosztowa kopalnia miedzi ma ruszyć w II kw. 2014 r. Nakłady na jej powstanie to prawie 3 mld dol. Drugi projekt to kopalnia miedzi i niklu Victoria w Kanadzie. Niedawno KGHM zawarł porozumienie z Grupą Azoty o współpracy przy projektach eksploracyjnych dotyczących złóż surowców chemicznych – w kraju i za granicą.
PKN Orlen za równowartość 562,9 mln zł chce kupić kanadyjską firmę TriOil Resources wydobywającą ropę i gaz w prowincji Alberta. Do transakcji ma dojść do końca roku. Na rynkach zagranicznych, w tym zwłaszcza w Norwegii, aktywne jest PGNiG. Grupa ma w tym kraju 10 koncesji poszukiwawczych i trzy wydobywcze. Ich łączne zasoby wynoszą 68 mln baryłek ekwiwalentu ropy. PGNiG ma też koncesje w Libii, Egipcie i Pakistanie. Spółka planuje zakup firmy poszukiwawczo-wydobywczej w Ameryce Płn. W Norwegii kilka koncesji ma też Grupa Lotos.

Fuzje i przejęcia

Jak oszacowali analitycy PwC, w I połowie 2013 roku zostało przeprowadzonych 649 transakcji M&A oraz kupna złóż w sektorze górnictwa rud metali, czyli o prawie jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który również był pod tym względem słaby. Największym wzięciem cieszyły się złoża złota i złoża polimetaliczne. Łączna wartość transakcji zawartych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wyniosła 22,9 mld dol. i była o 70 proc. niższa niż rok wcześniej (spadek wyniósłby 21 proc., gdyby pominąć największą operację w historii – przejęcie Xstraty przez Glencore za 54 mld dol.). Zdaniem analityków PwC II połowa tego roku nie przyniesie przełomu. Przy spadających notowaniach metali firmy koncentrują się na pilnowaniu kosztów produkcji oraz już prowadzonych projektów. Pole do popisu będą miały podmioty zasobne w gotówkę – duże fundusze private equit czy firmy z Azji, kontrolowane przez państwo. —ar
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA