fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sześć tapczanów Lwowa

Panorama po konserwacji dokonanej przez ekspertów Ossolineum: Adama Grocholskiego i Tomasza Fronczka
Ossolineum, Adam Grocholski Adam Grocholski
Panorama Dawnego Lwowa powstawała przez 20 lat – w II RP, pod okupacją Sowietów i Niemców. Wywieziona w tajemnicy do Wrocławia przetrwała kolejnych kilkadziesiąt lat. Kiedy będzie można ją zobaczyć?
„Było za dużo Lwowa, a teraz nie ma/ go wcale" – napisał urodzony we Lwowie w 1945 r. Adam Zagajewski („Jechać do Lwowa").

Nie ma? A może jednak jest? Mało kto wie, że Polacy, opuszczając Lwów, zabrali ze sobą nie tylko pomnik Fredry (do Wrocławia), Jana III Sobieskiego (do Gdańska), Kornela Ujejskiego (do Szczecina), nie tylko przenieśli do Wrocławia Ossolineum (z częścią zbiorów), przewieźli Panoramę Racławicką, ale także... samo miasto. Pomniejszone 200 razy, tak jak wyglądało pod koniec XVIII wieku. Zapakowane w sześć skrzyń, jak wspomina Anna Kubicka, córka Janusza Witwickiego, twórcy tego dzieła, każda wielkości tapczanu, oraz kilkadziesiąt pak przyjechało ostatnim opuszczającym Lwów transportem repatriacyjnym. Przyjechało i znikło, na wiele dziesiątków lat.To co najpiękniejsze Marta Walczewska wspomina, że kiedy zbliżał się czas wygnania z rodzinnego Lwowa, jej matka starała się pokazać córkom „to, co w tym mieście najpiękniejs...
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA