fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Nowek odwołany, Ananicz szefem Agencji

Andrzej Ananicz
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Premier Donald Tusk odwołał wczoraj z funkcji szefa Agencji Wywiadu gen. Zbigniewa Nowka. Pełniącym obowiązki mianował Andrzeja Ananicza.
– Premier ma prawo dobierać sobie współpracowników, a bardzo ważnym kryterium jest zaufanie – mówi Agnieszka Liszka, rzecznik rządu.
Generał Nowek w rozmowie z „Rz” nie chciał komentować sprawy. Mimo że premier Tusk na stanowisko szefa AW rekomendował Ananicza już 22 stycznia, dopiero wczoraj odwołał z tej funkcji gen. Nowka. Zgodnie z przepisami musiał bowiem czekać na opinię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kancelaria Prezydenta poinformowała „Rz”, że prezydent uważa, iż Nowek powinien pozostać na stanowisku. Premier nie musiał jednak brać pod uwagę tej opinii.
Już zaczęto spekulować, co po odejściu z AW będzie robił Nowek. Nasz informator z Kancelarii Prezydenta sugeruje, że może on znaleźć pracę tam lub w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. – Nie będę tego komentował – oznajmił Nowek.
Ananicz pozostanie na razie pełniącym obowiązki szefa AW. – Taka sytuacja nie wymaga zasięgnięcia przez premiera opinii prezydenta – mówi Liszka. Nie chce jednak wypowiadać się o terminie, w którym premier zwróci się do prezydenta o opinię w jego sprawie. Trudno się jednak spodziewać, aby była ona pozytywna.
Prezydent w swoich wypowiedziach podkreślał, że do kandydatury Ananicza ma poważne wątpliwości. Powodem była jego współpraca z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Ananicz był od 1994 r. doradcą do spraw zagranicznych Wałęsy, a także ministrem w jego kancelarii.
Z kolei premier może liczyć na pozytywną opinię w sprawie Ananicza Sejmowej Komisji ds. Specsłużb. – Ananicz to człowiek bardzo dobrze przygotowany do tej funkcji. Posiada doświadczenie dyplomatyczne oraz porządne wykształcenie – stwierdza Janusz Zemke z LiD, szef speckomisji.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA