fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Laureaci konkursu Zabytek zadbany

Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej
Narodowy Instytut Dziedzictwa, materiały prasowe
Znamy laureatów tegorocznego prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany 2013”. Na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków zgłoszono w tym roku 65 obiektów ze wszystkich województw
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Łowiczu przyznano 5 nagród i kilkanaście wyróżnień.
Za przeprowadzenie konserwacji i remontu zabytkowego dworu w Łękach Górnych (woj. podkarpackie), z poszanowaniem jego autentyzmu, nagrodę otrzymali właściciele: Joanna i Dariusz Kolbusz (kategoria „Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu").
Ten późnorenesansowy dwór w zespole dworsko parkowym, pierwotnie o charakterze obronnym, jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Beskidach. Zbudowany został w latach 1580-1600 przez rodziny Tarłów i Mniszchów w stylu renesansowo-manierystycznym i pełnił funkcję zboru ariańskiego. W wieku XIX został przebudowany. Ma elegancką fasadę z plastycznymi obramowaniami prostokątnych okien i dwuspadowym dachem o manierystycznych zdobieniach. Wewnątrz sklepienia zdobią stiukowe dekoracje w kształcie rozet i liści.
Laureatem w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" został zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie). Rewaloryzacja obejmowała remont renesansowej wieży zwanej Kasztelańską z 1560 roku z przeznaczeniem na punkt informacji turystycznej. A także zabezpieczenie ruin barokowego pałacu Hatzfeldów z pocz. XVIII wieku, który został spalony w 1945 roku, oraz rewaloryzację romantycznego parku.
Najlepiej zachowana mieszkalna baszta obronna ma nad wejściem płytę z rodowym herbem Kurzbachów. W XVII wieku podczas wojny 30-letniej Szwedzi dodali do baszty piętro, a kolejne dobudowano w XVIII wieku. Na jej szczycie jest dziś taras widokowy.
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie) została nagrodzona w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych". Po kompleksowym remoncie budynek, należący do miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, został adaptowany na Ośrodek Spotkania Kultur.
A jeszcze niedawno chasydzkiej synagodze zbudowanej w latach 60-tych XIX wieku według projektu Abrahama Goldsteina, groziło obrócenie się w ruinę. Uratował ją remont i konserwacja, kosztujące blisko 10 mln zł. To jedna z najokazalszych tego typu budowli w Polsce - w stylu eklektycznym z elementami mauretańskimi. Dekorują ją trzy kondygnacje arkad między narożnymi wieżyczkami, ozdobionymi płaskorzeźbami zwierząt (orła, lwa, koguta).
Kościół filialny Świętej Anny, należący do Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach (woj. łódzkie) został laureatem w kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane". Modrzewiowy kościół zbudowano w 1719 roku z fundacji mieszczanina Stanisława Bujakiewicza. Przylega do niego starsza murowana kaplica z 1616 roku. Wewnątrz znajduje się XVII-wieczny obraz w ołtarzu głównym przedstawiający Świętą Trójcę Zachowała się także gotycka kropielnica z wyrytym na niej krzyżem, łukiem i strzałą.
W kategorii specjalnej „Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" zwycięzcą został zespół „Starej Przędzalni" w Żyrardowie (woj. mazowieckie).
Zabytkowe centrum Żyrardowa to wyjątkowy w skali europejskiej urbanistyczno-architektoniczny zespół przemysłowego XIX-wiecznego miasta. Jego zalążkiem była właśnie Stara Przędzalnia powstała w 1829 roku. Składają się na nią 3 przyległe budynki, zaprojektowane przez Jana Jakuba Gaya przy współpracy Philipa de Girarda, pierwszego dyrektora technicznego fabryki i wynalazcą maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, od nazwiska którego pochodzi nazwa miasta.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA