Artefakty wywiezione przez Heyerdahla wrócą na Rapa Nui

Syn słynnego norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla podpisał z Ministerstwem Kultury Chile umowę, na mocy której artefakty wywiezione przez jego ojca wrócą na Wyspę Wielkanocną.

Aktualizacja: 29.03.2019 19:52 Publikacja: 29.03.2019 18:47

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license

amk

Słynny norweski podróżnik i etnograf odbył podróż na Wyspę Wielkanocną dwukrotnie - w latach 1955-56 i 1986-88.

Heyerdahl zasłynął wcześniejszą podróżą - w 1947 roku przepłynął ok. 8 tys. km od Callao w Peru do wysp Polinezji. Wyprawa, którą odbył na tratwie Kon Tiki z drzewa balsa miała dowieść, że starożytne cywilizacje Ameryki Południowej dotarły i zaludniły wyspy na Pacyfiku.

Swoją podróż opisał w bestsellerowej książce "Wyprawa Kon Tiki".

Podczas wyprawy archeologicznej  na Wyspę Wielkanocną (Rapa Nui) w latach 1955-56 norweski naukowiec przeprowadził pierwsze skoordynowane wykopaliska, odkrywając między innymi wiele monolitycznych posągów moai.

Z wyprawy tej  Heyerdahl przywiózł tysiące artefaktów - rzeźb i ludzkich kości, które znalazły się później w Muzeum Kon Tiki w Oslo.

Wrócą one na Wyspę Wielkanocną na mocy umowy podpisanej przez syna wielkiego podróżnika, Thora Heyerdahla juniora z chilijską minister kultury Consuelo Verdes.

Verdes powiedziała po podpisaniu umowy, do czego doszło w Bibliotece Narodowej w Santiago, że akt ten pozwoli mieszkańcom Rapa Nui odzyskać część swojego dziedzictwa kulturowego.

Heyerdahl junior zapewnił z kolei, że zwrot artefaktów odbywa się zgodnie z życzeniem jego ojca, który chciał, by wróciły one w miejsce pochodzenia po opisaniu i dogłębnej analizie.

Chile domaga się zwrotu swoich zabytków również od Wielkiej Brytanii. Tam, w British Museum, znajduje się Hoa Hakananai’a ( "zagubiony przyjaciel"), wyrzeźbiony w XIII wieku posąg moai. W 1868 roku nielegalnie wywieźli go z Wyspy Wielkanocnej Brytyjczycy  i ofiarowali królowej Wiktorii.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne