Materiału do badań dostarczył zamrożony w syberyjskim klifie fragment szczęki wilka sprzed 35 tys. lat.

Dzisiejsze psy od maleńkich chihuahua do wielkich dogów pochodzą od dzikich wilków udomowionych przez człowieka w czasach prehistorycznych. Ale kiedy to dokładnie miało miejsce, jest przedmiotem dyskusji badaczy.

Odtworzenie genomu wilka, który żył na półwyspie Tajmyr w Kraju Krasnojarskim w Rosji, pozwoliło ustalić, że należał on do populacji najbliższej wspólnego przodka psów i wilków. Proces przysposabiania do życia z człowiekiem rozpoczął się ok. 40 tys. lat temu.

Poprzednie badania genetyczne wskazywały na to, że po raz pierwszy psy zostały udomowione między 11 a 16 tys. lat temu.

– Na podstawie genomu wilka z Tajmyru ustaliliśmy, że tempo mutacji genów było dwa razy niższe, niż wcześniej zakładano. To wskazówka, że udomowienie nastąpiło znacznie wcześniej – przekonuje Love Dalén, genetyk ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

Wilk, którego DNA zostało odtworzone, należał do populacji, która przemierzała obszary Eurazji porośnięte tundrą podczas ostatniej epoki lodowcowej. Polował na duże zwierzęta, np. żubry, woły piżmowe i konie.

– Sądzę, że myśliwi i zbieracze mogli łapać młode wilki, które były bardzo łatwe do ukształtowania, trzymali je w niewoli, a one ostrzegały przed dużymi drapieżnikami: niedźwiedziami, lwami jaskiniowymi, a także innymi niebezpiecznymi ssakami – nosorożcami włochatymi, mamutami, a nawet ludźmi – powiedział Dalén.

– DNA dowodzi, że husky syberyjskie mają wspólnego przodka z wilkiem z Tajmyru, który żył na Syberii 35 tys. lat temu – dodaje Pontus Skoglund z Harvard Medical School. – Psy na Syberii i wilki krzyżowały się, gdy podążały za dawnymi grupami ludzi. Miało to miejsce kilka tysięcy lat po tym, jak neandertalczycy zniknęli z Europy i Azji.