Wielkie odkrycie archeologiczne na Morzu Egejskim

Niewielką strefę dosłownie usianą antycznymi wrakami odkryli przypadkowo na Morzu Egejskim greccy rybacy.

Publikacja: 02.11.2015 16:46

Wraki to najcenniejsze tegoroczne znalezisko archeologiczne

Wraki to najcenniejsze tegoroczne znalezisko archeologiczne

Foto: 123RF

To niezwykłe miejsce to wąskie przesmyki między dużymi wyspami Samos i Ikaria. Są tam gęsto rozrzucone małe wysepki tworzące archipelag Fourni. Tamtędy wiódł starożytny, bardzo uczęszczany szlak żeglugowy wiodący z zachodniej części Morza Śródziemnego na wschód do Anatolii.

Właśnie w tej strefie, na obszarze o powierzchni 44 kilometrów kwadratowych, ekspedycja grecko-brytyjska zlokalizowała i bada 22 wraki.

Tak wielkie nagromadzenie wraków właśnie w tej strefie to rezultat bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Na sąsiedniej wyspie Ikaria i przy zachodnich brzegach Samos nie ma dogodnych miejsc do cumowania, nie ma tam też zatok, naturalnych schronień dla łodzi. Dlatego antyczni marynarze zatrzymywali się w strefie Fourni.

Ekspedycję finansuje brytyjska Honor Frost Foundation, uczestniczą w niej archeolodzy greccy oraz brytyjscy z Uniwersytetu w Southampton. Pracami podwodnymi kieruje George Kautsouflakis z Uniwersytetu w Atenach.

W ciągu roku na całym Morzu Śródziemnym, u wybrzeży europejskich, afrykańskich i azjatyckich, wszystkie ekspedycje z wielu krajów odnajdują średnio trzy wraki. Dlatego rezultat poszukiwań grecko-brytyjskiej ekspedycji jest tak zaskakujący.

– W ciągu zaledwie 13 dni września natrafiliśmy w zasadzie w jednym miejscu na 12 proc. wszystkich znanych starożytnych wraków na greckich wodach terytorialnych. Statki tonęły tam zatapiane gwałtownymi sztormami albo w wyniku awarii technicznej, na przykład uszkodzenia masztu czy strzaskania steru, co uniemożliwiało utrzymanie jednostki we właściwej pozycji względem fal – podkreśla uczestniczący w badaniach Peter Campbell z Uniwersytetu w Southampton.

Dotychczas w rejonie Fourni nie były prowadzone żadne poszukiwania archeologiczne. O amforach wyławianych w tym miejscu poinformowali badaczy miejscowi rybacy.

Na podstawie wstępnych ustaleń wiadomo, że najstarsze wraki pochodzą  z okresu archaicznego, poszły na dno w latach 700–480 p.n.e., najmłodsze zatonęły pod koniec średniowiecza, w XVI wieku.

– Biorąc pod uwagę liczbę wraków oraz okres, w jakim szły na dno, trudno nie zauważyć, że katastrofy zdarzały się raz na ok. 100 lat. Ale ta częstotliwość może ulec zmianie, jeśli w przyszłym sezonie, kontynuując poszukiwania, odnajdziemy w tym rejonie kolejne wraki, nawet drugie tyle, a tego się spodziewamy – wyjaśnia Peter Campbell.

Zaskakująca jest nie tylko liczba wraków, ale także różnorodność przewożonych towarów. Archeolodzy wydobyli amfory zawierające niegdyś wino, oliwę, zboże, miód, pachnidła. Niektóre z nich mają stemple dotychczas nieznane badaczom. Między innymi na podstawie tych stempli można będzie ustalić, jak długie były trasy, na jakich przewożono towary; wiadomo, że pochodziły między innymi z Egiptu, Cypru, Anatolii.

Każdy wrak zostanie zeskanowany, będzie sporządzony jego trójwymiarowy obraz, z którego skorzystają konserwatorzy. Na razie badacze nie wydobywają na powierzchnię drewnianych elementów kadłubów, koncentrują się na ceramice, monetach, narzędziach, kotwicach, na przedmiotach z materiałów organicznych, takich jak fragmenty lin, tkanin, obuwia.

Jednak imponująca jest nie tylko ilość wydobywanych zabytków, lecz także stan ich zachowania. Przykładem może być statek sprzed około 2 tys. lat, długości 15 metrów, który zatonął podczas sztormu. Zachowało się poszycie pokładu spajane gwoździami z brązu. Pod nim archeolodzy natknęli się na ładownię, a w niej amfory zawierające wino, oliwę, zboże, ryby, migdały, orzechy laskowe i ziemne, nasiona melona, brzoskwinie, oliwki. – To prawdziwy skarb dla paleobotaników – ocenia George Kautsouflakis.

Odnalezione wraki budowano w ciągu prawie 2500 lat, dlatego odkrywcy się spodziewają, że dostarczą one bezcennych danych do dziejów szkutnictwa.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców