Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards" (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania.

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama. Misja działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. Archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe Afryki. Drugim odkryciem w Berenike były podziemne instalacje do gromadzenia wody dla garnizonu żołnierzy założyciela portu, króla Ptolemeusza II z III wieku p.n.e.

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego - Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. ubiegłego wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański.

Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu świątyni i wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu.

-pap