To pierwszy projekt w Polsce, w którym zostanie wykorzystane tak szerokie spektrum laserowych technologii dokumentacyjnych. Zintegrowane zostaną różnego rodzaje skanowania laserowego: naziemne i mobilne, lotnicze, fotogrametria lotnicza oraz modelowanie budynków na podstawie zachowanych zdjęć sprzed 100 lat.
Odtworzona zostanie pruska wieś Gross Sobrost, która została odbudowana tuż po zniszczeniach związanych z I wojną światową w 1916-1917 roku, na podstawie projektu pruskiego architekta Carla Kujatha. Projekt był przejawem nowoczesnej funkcjonalności i estetyki.
Odbudowa wsi i miast wschodniopruskich po zniszczeniach wojennych była bardzo szeroka — dotyczyła dworów, zagród i zajazdów. Jednak przypadek Zabrostu był wyjątkowy, dotyczył realizacji całościowego założenia wedle jednego projektu. Wśród rozwiązań zwracają uwagę charakterystyczne bramy wjazdowe — tego typu konstrukcji w tym rejonie do tamtej pory nie było.
Po II wojnie światowej Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski. Jego nazwę przemianowano na Zabrost Wielki. Później wieś zasiedlili Ukraińcy w ramach akcji „Wisła". W latach 2000-2001 stowarzyszenie Borussia uznało Zabrost Wielki za najpiękniejszą wieś na Mazurach. Mimo tego trwa degradacja dawnej zabudowy. Dlatego jednym z ważniejszych celów rozpoczynającego projektu jest organizacja — przy współpracy z władzami lokalnymi — cyklu pokazów i wystaw skierowanych do lokalnej społeczności.
—pap, Nauka w Polsce