Madagaskar, położony ok. 500 km na wschód od Afryki i niemal 6 tys. km od Azji Południowo-Wschodniej, jest zamieszkiwany przez Malgaszy, społeczność wywodzącą się z ludów Afryki wschodniej, a także Azji Podłuniowo-Wschodniej. Język malgaski jest najbliżej spokrewniony z językami używanymi na indonezyjskiej wyspie Borneo.
Atholi Anderson, autor badania opisanego w PLOS ONE podkreśla, że ustalenie daty kolonizacji Madagaskaru przez człowieka jest ważne, ponieważ pozwala określić, kiedy ludzie zyskali zdolność do dalekiej żeglugi.
Dotychczas badacze nie byli jednak pewni, kiedy ludzie pojawili się na Madagaskarze. Znalezione na wyspie kamienne narzędzia i resztki węgla drzewnego wskazywały, że ludzie pojawili się na wyspie ok. 1500 lat temu. Z kolei kości zwierząt znajdowane na wyspie, na których były widoczne nacięcia, wskazujące na aktywność człowieka wskazywały, iż pierwsi osadnicy mogli dotrzeć tu nawet 10 tys. lat temu.
- Niemal wszystkie współczesne znaleziska archeologów, ustalenia lingwistyki historycznej i genetyki wskazywały na późną kolonizację Madagaskaru, po 600 r. n.e. - wyjaśnił Anderson. - Jednak przed zgodą co do tej daty powstrzymywały wszystkich znaleziska kości przedstawicieli megafauny zamieszkującej wyspę do 10 tys. lat temu, które miały na sobie ślady wskazujące na aktywność ludzi.
Zespół Andersona postanowił przyjrzeć się tej sprawie i dokładnie przebadać kości datowane na lata 100-900 n.e., należące do gatunków nie występujących już na wyspie takich jak hipopotamy, krokodyle, wielkie żółwie, wielkie lemury i mamutaki (ogromne ptaki, nieloty).