Morze Czarne: archeolodzy odkryli cmentarzysko wraków

45 zabytkowych, świetnie zachowanych wraków odkryli w Morzu Czarnym brytyjscy naukowcy.

Aktualizacja: 03.11.2016 19:05 Publikacja: 03.11.2016 18:21

Wrak na morskim dnie jest obiektem wyjątkowo trudnym do odkrycia i zbadania.

Wrak na morskim dnie jest obiektem wyjątkowo trudnym do odkrycia i zbadania.

Foto: Rzeczpospolita

Odkrycia dokonał zespół z Center for Maritime Archaeology Uniwersytetu w Southampton, kierowany przez prof. Johna Adamsa. W pracach bierze także ekipa bułgarskich archeologów z Centrum Archeologii Podwodnej w Sozopolu. Badania finansuje Expedition and Education Foundation. Na statki natrafiono przy okazji realizowania programu Black Sea Maritime Archaeology. Jego podstawowym celem jest zbadanie, w jaki sposób oraz kiedy poziom Morza Czarnego podniósł się po ostatniej epoce lodowej.

– Te wraki są jak swego rodzaju bonus. Znajdują się w zaskakująco dobrym stanie z tego powodu, że w tym akwenie na głębokości poniżej 150 m praktycznie nie ma już tlenu i nie zachodzi proces rozkładu drewna ani innych materiałów. W większości wód na świecie tego typu zabytki nie mają szans na przetrwanie. Tutaj konstrukcja wraków, ornamenty nie ucierpiały i stanowią prawdziwą kapsułę czasu. Przetrwały nawet liny okrętowe z zawiązanymi węzłami – wyjaśnia prof. Adams.

Wszystkie odnalezione wraki spoczywają na pełnym morzu, z dala od wybrzeża, zatonęły z powodu sztormów i gwałtownego falowania. Ponieważ spoczywają na dużej głębokości, płetwonurkowie nie mieliby żadnych szans na dotarcie do nich; naukowcom umożliwił to zdalnie sterowany podwodny robot ROV (Remotely Operated Vehicle), przystosowany do operowania na głębokości do 1800 m i poruszania się z prędkością 6 węzłów (11 km/h).

Awangarda techniki

– Dzięki temu robotowi uzyskaliśmy zapierające dech obrazy bez powodowania perturbacji w głębinach. Zastosowaliśmy technikę fotogrametrii, polegającą na tym, że program komputerowy ustala trójwymiarowo dokładne położenie milionów punktów w przestrzeni; w tym przypadku punkty te pochodzą z fotografii wykonanych kamerą zainstalowaną na robocie. W rezultacie powstaje przestrzenny obraz wraku, na który nakładane są kolory i tekstura zgodnie z fotografiami – mówi prof. Adams.

Odkryte wraki spoczywają wzdłuż starych szlaków, które początkowo łączyły Bizancjum z innymi krajami, a potem były wykorzystywane aż do początku XX wieku. Według wstępnych szacunków najstarsze wraki pochodzą z czasów Cesarstwa Bizantyńskiego z V wieku, najmłodsze ze schyłku imperium osmańskiego z początków XX wieku. Niezwykłym okazem jest wrak, który przypomina karawelę Krzysztofa Kolumba – pochodzi z XIII–XIV wieku, przetrwał w doskonałym stanie.

Morze Czarnego w starożytności, a także w średniowieczu i w czasach późniejszych, odgrywało ważną rolę komunikacyjną. Przez ten akwen prowadziły ważne szlaki kupieckie, co znalazło odzwierciedlenie w wielu mitach i legendach, miedzy innymi o argonautach płynących po złote runo i o Amazonkach.

Polski ślad

Także nasi badacze mają udział w odkrywaniu dziejów Morza Czarnego. Skupisko amfor i pitosów, kotwice z VII–IX wieku oraz kilka potencjalnych miejsc, w których mogą się znajdować wraki, odkryli badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przy południowym wybrzeży Krymu. Polsko-ukraińskie przedsięwzięcie Crimea Project – Underwater Expedition było realizowane od 2007 r.; celem było odkrywanie, eksploracja oraz ochrona przed zniszczeniem i rabunkiem wraków, kotwicowisk i innych stanowisk podwodnych położonych u południowych wybrzeży Krymu. Oprócz prac eksploracyjnych prowadzono poszukiwania za pomocą sonaru i echosondy. Polacy przeszukali obszar całej zatoki Karsan do głębokości 50 m oraz wody wokół przylądka Aju-Dah. Zarejestrowali anomalie denne na głębokościach powyżej 40 m, które mogą wskazywać na zaleganie w tych miejscach wraków.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców