Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy ministrze sprawiedliwości w sprawie odwołania Tomasza S. od wyników egzaminu radcowskiego w 2010 r. podjęto z naruszeniem przepisów postępowania i przekazał sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Podczas egzaminu w 2010 r. Tomasz S. zdał cztery cząstkowe egzaminy, ale z piątego otrzymał ocenę niedostateczną. Zgodnie z art. 366 ustawy o radcach prawnych, pozytywny wynik z egzaminu otrzymuje ten zdający, który ze wszystkich części egzaminu uzyskał ocenę pozytywną.
Sąd odrzucił wyjaśnienia, że protokołu nie dołączono przez zapomnienie
Tomasz S. odwołał się do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia, gdyż jego zdaniem rozstrzygnięcie, które zaproponował w zadaniu z prawa administracyjnego, było prawidłowe. Wystąpił o zmianę uchwały i ustalenie, że również z tej części egzaminu otrzymał ocenę pozytywną, a tym samym zdał cały egzamin. Komisja Egzaminacyjna II stopnia nie znalazła jednak podstaw do zmiany uchwały. Za zasadne uznała zarzuty dwójki egzaminatorów oceniających pracę.
Tomasz S. zwrócił się do WSA w Warszawie m.in. o przeprowadzenie dowodów uzupełniających z protokółów z posiedzeń Komisji II stopnia, na których były rozpatrywane odwołania od wyników egzaminu radcowskiego w 2010 r. Sąd nie uwzględnił jednak wniosku, i oddalił skargę (sygn. akt: II GSK 303/12). Stwierdził, że sąd nie może być „trzecią komisją". Komisja II stopnia zbadała sprawę wszechstronnie, w tym również zarzuty odwołania. Tomasz S. wniósł skargę kasacyjną do NSA.