Przepisy o eksmisji w Trybunale

Uregulowanie, które zmusza komornika do sprawdzenia, czy eksmitowanemu przysługuje prawo do innego lokalu, a tym samym czy jest gdzie go eksmitować, może naruszać konstytucję

Publikacja: 14.04.2011 04:40

Przepisy o eksmisji w Trybunale

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamińskii

Tak uważa jeden z sądów rejonowych w Poznaniu. Wpłynęła do niego skarga na czynności komornika, który chciał przeprowadzić eksmisję z lokalu spółdzielczego. Sprawę wytoczyła spółdzielnia mieszkaniowa. Wyrok eksmisyjny, który wydał w tej sprawie sąd, nie zapewniał prawa do lokalu socjalnego ani do pomieszczenia tymczasowego.

Sąd, który rozpatrywał skargę na komornika, doszedł do wniosku, że przepisy wykonawcze o eksmisji mogą naruszać konstytucję. Sprawę więc zawiesił i wystąpił z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o to, że art. 1046 4 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że komornik wstrzymuje się z wykonaniem wyroku (z którego nie wynika prawo do lokalu socjalnego ani do lokalu zamiennego) do czasu, aż gmina, dłużnik lub wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie.

Jednocześnie artykuł ten zawiera delegację ustawową dla ministrów sprawiedliwości i infrastruktury do ustalenia szczegółowego trybu postępowania w sprawach eksmisyjnych (art. 1046 11 k. p. c.). Na tej podstawie zostało wydane rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 26 stycznia 2005 r. Przewiduje ono m. in., że jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, ani nie znalazł pomieszczenia tymczasowego, komornik niezwłocznie występuje do gminy o wskazanie takiego pomieszczenia (art. 2 ust. 2 rozporządzenia).

W ocenie sądu przepis ten zawiera dodatkową przesłankę, o której nic nie mówi art. 1046 k. p. c. Mianowicie komornik ma obowiązek zbadać, czy eksmitowany ma prawo do lokalu, a tym samym czy jest gdzie go eksmitować. Jeżeli nie, to komornik ma prawo zwrócić się do gminy o dostarczenie pomieszczenia tymczasowego.

Według poznańskiego sądu nie może być tak, że przepis wykonawczy narzuca warunki, o których nic nie mówi kodeks. Przepis narusza jego zdaniem m. in. art. 92 konstytucji. Wynika z niego, że rozporządzenia są aktami wykonawczymi wydawanymi w celu zrealizowania ustawy. Nie jest więc dopuszczalne, by organ władzy wykonawczej decydował o kształtowaniu zasadniczych elementów regulacji ustawowej.

Zdaniem sądu doszło do nieprawidłowego wypełnienia delegacji ustawowej.

Czytaj także:

Zobacz też:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem