Możliwość pomniejszenia przychodu nowej kancelarii o wydatki na zdobycie uprawnień do jej prowadzenia dzieli sądy administracyjne. W marcu zapadł niepomyślny wyrok dla rozpoczynających działalność adwokatów.
B.S. zwrócił się do Ministra Finansów o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, w której pytał, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności w postaci kancelarii adwokackiej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tej działalności?
Prawnik podnosił, iż charakter odbytej przez niego aplikacji adwokackiej, będącej specjalistycznym szkoleniem zawodowym, przygotowującym do wykonywania zawodu adwokata i stanowiącym ustawowy warunek uzyskania uprawnień zawodowych i możliwości podjęcia działalności gospodarczej w formie kancelarii adwokackiej przemawia za uznaniem tychże wydatków za racjonalne i gospodarczo uzasadnione, a ich poniesienie jest nieuniknione dla osiągnięcia przychodów. B.S. dodał, iż wydatki te nie mają charakteru osobistego, bowiem aplikacja adwokacka stanowi szkolenie dodatkowe, a nie typowy etap edukacji (jak np. studia magisterskie), podnoszący ogólny poziom wiedzy i wykształcenia. Jej podstawowym celem jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu adwokata i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie kancelarii adwokackiej.
Osobisty charakter szkolenia
W wydanej interpretacji Minister Finansów odpowiedział na pytanie adwokata przecząco. Jak wyjaśniono, koszty opłat za szkolenie w ramach odbywanej aplikacji adwokackiej, poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, nie mogą obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza.
W ocenie Ministra Finansów, wydatki te mają charakter osobisty, związany z podnoszeniem poziomu wiedzy prawniczej i zdobyciem określonych umiejętności, uprawnień. – Celem ponoszenia tego rodzaju wydatków było zdobycie wiedzy i umiejętności wnioskodawcy oraz zdobycie nowych uprawnień, a nie osiągnięcie przychodów z konkretnego źródła, jakim jest działalność gospodarcza – stwierdził MF, dodając, że z tej przyczyny, nie będzie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, którą zamierza rozpocząć.