Wydatki na aplikacje w kosztach uzyskania przychodów

Młodzi prawnicy nie wiedzą, czy mogą zaliczyć wydatki na korporacyjne szkolenie do kosztów uzyskania przychodów założonej po jego zakończeniu działalności gospodarczej.

Publikacja: 30.09.2014 09:43

Wydatki na aplikacje w kosztach uzyskania przychodów

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Kłopotów z rozliczeniem wydatków na aplikacje nie powinna mieć kancelaria fundująca szkolenie swoim pracownikom.

Inaczej jest z prawnikami, którzy sami wykładają pieniądze na własne aplikacje, a dopiero później zakładają kancelarie. Fiskus twierdzi, że takie wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ bardziej niż z przychodami wiążą się z osobistym rozwojem aplikantów, a dodatkowo są ponoszone w czasie, gdy kancelaria i przychody z nią związane są dopiero na horyzoncie.

– Skoro wydatki wnioskodawca poniósł w latach wcześniejszych, przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, to nie można uznać, zainteresowany poniósł je w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (które jeszcze nie istniało).

Wbrew twierdzeniu wnioskodawcy ponoszone wydatki nie przyczyniały się do osiągania przychodów z działalności gospodarczej – odpowiedziała w sierpniu Izba Skarbowa w Poznaniu nowemu radcy prawnemu (nr interpretacji: ILPB1/415-476/14-3/IM).

– Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawniczych można również prowadzić, nie posiadając tytułu zawodowego radcy prawnego – stwierdził też organ, co jest częstym argumentem w takich sprawach.

Prawnikom w sukurs niekiedy przychodzą sądy administracyjne, ale orzecznictwo jest podzielone.

Orzecznictwo jest podzielone, ale wyroki zapadają częściej nie po myśli prawników

Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sierpniowym wyroku uznał, że skoro celem odbycia aplikacji było założenie kancelarii, to nie ma powodu do wyłączenia wydatków na nią z kosztów (sygn. I SA/Kr 1081/14).

Nie brakuje jednak i wyroków potwierdzających stanowisko przeciwne, takich jak np. sierpniowy wyrok WSA w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 127/14). To drugie stanowisko przeważa w orzecznictwie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem