Cena zawsze była dla Polaków głównym kryterium wyboru produktów spożywczych. W ostatnich latach można jednak zaobserwować stały wzrost zainteresowania szeroko rozumianą zdrową żywnością.
Jak wynika z badań firmy Open Research, niemal dwie trzecie kupujących stara się wybierać zdrową żywność podczas wizyt w sklepie. Do tej wyraźnej tendencji dostosowują się sieci handlowe oraz producenci artykułów spożywczych. Wciąż jednak tylko nieco ponad połowa konsumentów uważa, że dostęp do tego rodzaju produktów jest łatwy.
Bez niepożądanych składników
51 proc. ankietowanych twierdzi, że kupuje tzw. zdrową żywność raczej często, a 16 proc. – bardzo często. Jakie produkty mieszczą się w tej kategorii? Tu zdania są bardzo podzielone. Według 41 proc. badanych, aby produkt mógł być uznany za zdrowy, musi być bez sztucznych dodatków. Dla 30 proc. zdrowy to po prostu świeży. 29 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że zdrowa jest żywność mało przetworzona, a 26 proc. – pozbawiona wzmacniaczy smaku. Co ciekawe, tylko 10 proc. badanych wskazało na produkty oznaczone jako BIO, a po 4 proc. – na żywność organiczną czy bezglutenową.
Na zdrową żywność coraz częściej stawiają nie tylko bywalcy ekologicznych delikatesów, gotowi dużo płacić za certyfikowane produkty. Przeciętny konsument również oczekuje, że podstawowe produkty będą miały „zdrowy" skład. 62 proc. Polaków akceptuje wyższą cenę, jeśli produkt nie ma żadnych niepożądanych składników. Trzeba to uznać za rewolucyjną zmianę na rynku. Do niedawna niepodważalnym kryterium wyboru była cena.
Mniej tłuszczu, soli, cukru
Polscy konsumenci nauczyli się, że im krótsza lista składników, tym mniej sztucznych dodatków. Jak mówi Małgorzata Cichecka, dyrektor działu efektywności sprzedaży w Nielsenie, w naszym kraju obawa o mnogość sztucznych dodatków w żywności jest dużo wyraźniejsza niż przeciętnie w Europie. Dostosowują się do tego handlowcy i producenci. Robią to pod hasłem: refomulacja. Pod sformułowaniem tym kryją się prace nad usuwaniem czy zmniejszaniem ilości pewnych składników bez pogorszenia walorów smakowych.