Mniej więcej co piąty młody człowiek w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w ubiegłorocznym badaniu firmy Deloitte wskazał wśród czynników motywujących go do pracy i wpływających na decyzje o wyborze pracodawcy możliwość korzystania z nowych technologii. Jak wynika z badania, w ciągu ostatnich lat w Polsce znaczenie tego czynnika wzrosło – szczególnie wśród tych z tzw. Igreków, którzy mają dłuższe doświadczenie zawodowe.
W ciągu trzech ostatnich lat udział tych, dla których w pracy ważne jest korzystanie z nowoczesnych urządzeń, narzędzi i rozwiązań technologicznych, wzrósł z 14 do 20 proc. Chociaż wśród osób, dla których liczy się używanie nowych technologii, przeważają mężczyźni (61 proc.), całkiem spory jest również udział kobiet. – To oznacza, że firmy, które nie wprowadzają nowoczesnych rozwiązań, mogą być postrzegane przez młodych pracowników niekorzystnie, jako staromodne – podkreślają autorzy raportu.
Jak jednak podkreśla Paweł Korzyński z Akademii Leona Koźmińskiego, na nowoczesne narzędzia i rozwiązania w pracy zwracają uwagę nie tylko młodzi pracownicy. Również ich starsi koledzy, którzy na co dzień korzystają z mobilnego dostępu do ofert e-sklepów, usług finansowych czy rozrywki, nie chcą pracować w przestarzałym środowisku.
Potwierdza to najnowsza edycja Randstad Workmonitor, globalnego sondażu agencji zatrudnienia Randstad. Według niego polscy pracownicy należą do największych entuzjastów cyfryzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji w miejscu pracy – traktując je najczęściej jako szansę (79 proc.), a nie zagrożenie. Wśród najmłodszych badanych, w wieku do 24 lat – ponad ośmiu na dziesięciu dostrzega pozytywny wpływ przemian technologicznych.
Nic więc dziwnego, że Polacy są też wśród największych w Europie entuzjastów cyfryzacji w miejscu pracy. Jak przypomina Marcin Sieńczyk, chief technology innovation officer w Randstad, który odpowiada za wdrażanie nowych technologii w Europie Wschodniej, entuzjastyczne podejście Polaków do nowoczesnych technologii od dawna widać w wielu aspektach naszej codzienności.