Prezydent podpisał 4 grudnia 2013

Publikacja: 04.12.2013 02:00

Prezydent podpisał ustawę:

- z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw.

Podstawowym celem ustawy jest zapewnienie skuteczniejszej ochrony interesów konsumentów biorących udział w obrocie finansowym. Nowelizacja wprowadza zmiany do następujących aktów prawnych: ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1149, z późn. zm.), ustawy z dnia 20 maja 1971 r. -Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 i 829), ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.), ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126, poz. 715, z późn. zm.).

W ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym rozszerzono przepis określający cel tego nadzoru wskazując, iż jest nim zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego oraz zapewnienie ochrony interesów jego uczestników, w tym również poprzez rzetelną informację dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego. W związku z powyższym katalog zadań Komisji Nadzoru Finansowego został rozszerzony o nieodpłatne publikowanie w publicznym radiu i telewizji ostrzeżeń i komunikatów dotyczących zagrożeń w zakresie funkcjonowania rynku finansowego. Ponadto Komisja została uprawniona do podawania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw określonych w ustawach regulujących funkcjonowanie instytucji rynku finansowego. Informacja ta nie będzie mogła jednak zawierać danych osobowych. Powyższe informacje będą zamieszczane na wyodrębnionej stronie internetowej Komisji pod nazwą „Lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego".

Zmiany w pozostałych ustawach polegają na ujednoliceniu terminologii oraz jej dostosowaniu do przepisów Prawa Unii Europejskiej. W tym zakresie istotą nowelizacji jest zastąpienie określenia „ocena ryzyka kredytowego" sformułowaniem „ocena zdolności kredytowej".

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr