Trudno chronić ludność bez właściwych narzędzi

W obecnym stanie prawnym samorządy mają iluzoryczne możliwości i narzędzia, żeby skutecznie przeciwdziałać wyjątkowo poważnym zagrożeniom. Konkrety dotyczące ochrony ludności powinny zostać uwzględnione w przepisach prawa – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Trudno chronić ludność bez właściwych narzędzi

Foto: Adobe Stock

Jakie obowiązki spoczywają na samorządach w związku z pożarami, prowokacjami, strajkami? Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wspomina o ogólnym obowiązku zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz o zapewnieniu ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Ewentualnie gmina może wydawać własne przepisy porządkowe. Czy są jakieś konkrety?

Gminne przepisy porządkowe są zdecydowanie iluzoryczne. Tak jest skonstruowane prawo i tak stanowi orzecznictwo, że te przepisy sprowadzają się do takich regulacji, jak regulamin kąpielisk czy regulamin w obiektach. Gdy samorządy próbują ustalić przepisy ponad tego typu regulaminy, to nadzór informuje je, że wykraczają poza swoje kompetencje. Niemożliwe jest usystematyzowanie tymi przepisami porządkowymi spraw związanych z zagrożeniami, ponieważ tego typu wydarzenia wymagają daleko idących regulacji. Natomiast wspomniane ogólne zapisy, jak ochrona przeciwpożarowa, po przeniesieniu na realia nie są żadnymi adekwatnymi do takich sytuacji odniesieniami. Wśród służb, które posiadają samorządy, jest jedynie straż miejska, której kompetencje też są ograniczone. Nie jest to zresztą na tyle liczna służba, żeby była w stanie rozwiązać tego typu problemy.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja