Dieta nie jest świadczeniem pracowniczym

Radny ma otrzymywać wyrównanie wydatków i strat spowodowanych pełnieniem tej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia radnym.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Dieta nie jest świadczeniem pracowniczym

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwalę w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet radnym rady gminy. Zaskarżając ją w całości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, zastępca prokuratora rejonowego zarzucił, że w uchwale określono charakter diety radnych jako miesięczne świadczenie, czym odebrano mu charakter kompensacyjny, a nadano postać wynagrodzenia.

Tymczasem dieta radnego ma stanowić rekompensatę utraconych przez radnego zarobków, przez co nie może być traktowana jak wynagrodzenie, i powinna określać konkretną kwotę za udział w każdym odbytym posiedzeniu sesji czy komisji lub innych czynnościach wykonywanych na rzecz rady. Zastępca prokuratora zakwestionował też inne postanowienie uchwały, które przewidywało, że radny, nawet jeśli nie weźmie udziału w sesjach rady lub posiedzeniach komisji w wyniku sytuacji przewidzianych w uchwale, to i tak otrzyma dietę, także wówczas, gdy nie poniesie żadnej straty związanej z wykonywaniem obowiązków radnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online