Dieta nie jest świadczeniem pracowniczym

Radny ma otrzymywać wyrównanie wydatków i strat spowodowanych pełnieniem tej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia radnym.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Dieta nie jest świadczeniem pracowniczym

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwalę w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet radnym rady gminy. Zaskarżając ją w całości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, zastępca prokuratora rejonowego zarzucił, że w uchwale określono charakter diety radnych jako miesięczne świadczenie, czym odebrano mu charakter kompensacyjny, a nadano postać wynagrodzenia.

Tymczasem dieta radnego ma stanowić rekompensatę utraconych przez radnego zarobków, przez co nie może być traktowana jak wynagrodzenie, i powinna określać konkretną kwotę za udział w każdym odbytym posiedzeniu sesji czy komisji lub innych czynnościach wykonywanych na rzecz rady. Zastępca prokuratora zakwestionował też inne postanowienie uchwały, które przewidywało, że radny, nawet jeśli nie weźmie udziału w sesjach rady lub posiedzeniach komisji w wyniku sytuacji przewidzianych w uchwale, to i tak otrzyma dietę, także wówczas, gdy nie poniesie żadnej straty związanej z wykonywaniem obowiązków radnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a