Jak efektywnie zmodernizować gminny system oświetlenia ulicznego?

Choć w sektorze oświetlenia ulicznego podpisano na ten moment jedynie osiem umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, to można odnotować coraz większą aktywność samorządowców w tym zakresie.

Publikacja: 08.02.2023 11:45

Jak efektywnie zmodernizować gminny system oświetlenia ulicznego?

Foto: AdobeStock

Jednostki samorządu terytorialnego od pewnego czasu borykają się z problemem rosnących kosztów energii elektrycznej. Wzrastające o kilkaset procent ceny zakupu energii elektrycznej czy też wielokrotnie unieważniane przetargi nie dziwią już w zasadzie nikogo.

W konsekwencji samorządy niejednokrotnie decydują się na radykalne kroki – czasowe zamknięcia obiektów użyteczności publicznej, ograniczenia w oświetleniu ulic czy wyłączanie iluminacji budynków w niektórych ośrodkach stały się już niemal standardem. Nie ulega przy tym wątpliwości, że energia elektryczna nabywana przez samorządy jest w istotnej części konsumowana przez – niejednokrotnie wyeksploatowane i nieefektywne energetycznie – systemy oświetlenia ulicznego. W wielu przypadkach wartym rozważenia pomysłem na ich modernizację wraz z jednoczesnym obniżeniem zapotrzebowania na energię elektryczną może być realizacja takiego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Warto przy tym wskazać, że rozwój tego modelu realizacji zadań publicznych w sektorze oświetlenia ulicznego jest wprost ujęty w wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wyznaczającym ramy transformacji energetycznej w Polsce dokumencie strategicznym pn. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?