Jak efektywnie zmodernizować gminny system oświetlenia ulicznego?

Choć w sektorze oświetlenia ulicznego podpisano na ten moment jedynie osiem umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, to można odnotować coraz większą aktywność samorządowców w tym zakresie.

Publikacja: 08.02.2023 11:45

Jak efektywnie zmodernizować gminny system oświetlenia ulicznego?

Foto: AdobeStock

Jednostki samorządu terytorialnego od pewnego czasu borykają się z problemem rosnących kosztów energii elektrycznej. Wzrastające o kilkaset procent ceny zakupu energii elektrycznej czy też wielokrotnie unieważniane przetargi nie dziwią już w zasadzie nikogo.

W konsekwencji samorządy niejednokrotnie decydują się na radykalne kroki – czasowe zamknięcia obiektów użyteczności publicznej, ograniczenia w oświetleniu ulic czy wyłączanie iluminacji budynków w niektórych ośrodkach stały się już niemal standardem. Nie ulega przy tym wątpliwości, że energia elektryczna nabywana przez samorządy jest w istotnej części konsumowana przez – niejednokrotnie wyeksploatowane i nieefektywne energetycznie – systemy oświetlenia ulicznego. W wielu przypadkach wartym rozważenia pomysłem na ich modernizację wraz z jednoczesnym obniżeniem zapotrzebowania na energię elektryczną może być realizacja takiego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Warto przy tym wskazać, że rozwój tego modelu realizacji zadań publicznych w sektorze oświetlenia ulicznego jest wprost ujęty w wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wyznaczającym ramy transformacji energetycznej w Polsce dokumencie strategicznym pn. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności