Jak ubezpieczyć inwestycję w elektrownię wiatrową?

Możliwości ubezpieczenia przy inwestycji w elektrownię wiatrową jest sporo. Warto jednak zawrzeć odpowiednią umowę serwisową. Dopiero bowiem wykluczenie odpowiedzialności serwisanta umożliwi aktywację parasola ubezpieczeniowego.

Publikacja: 30.06.2023 05:09

Elektrownia wiatrowa.

Elektrownia wiatrowa.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych1 częściowo złagodziła restrykcyjne wymogi dotyczące odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Samorządy mogą zmienić (bądź uchwalić) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, określając obowiązujące w danej gminie zasady lokalizacji farm wiatrowych. Odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych ma wynosić minimum 700 metrów. Oznacza to prawdopodobny wzrost inwestycji w energetykę wiatrową oraz przyspieszenie transformacji polskiej energetyki. Obecnie w naszym kraju moc zainstalowana farm wiatrowych wynosi ok. 8,4 GW. W związku z liberalizacją zasady 10 H potencjał ma wzrosnąć do ok. 20 GW.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego