Odbudowa Ukrainy: rząd zrobił niewiele, by wesprzeć firmy chcące pomóc

Eksperci rozwiewają mit: polskie firmy nie będą korzystały z nadzwyczajnych ułatwień w ubieganiu się o zamówienia na odbudowę Ukrainy. Nie ma też nowych rządowych gwarancji ubezpieczeniowych.

Publikacja: 12.06.2023 03:00

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Wbrew pierwotnym zapowiedziom, rząd niewiele zrobił dla systemowego wsparcia polskich firm chcących brać udział w odbudowie Ukrainy. Kiedy rok temu, 9 czerwca 2022 r., Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabór do programu współpracy ze wschodnim sąsiadem, zgłosiło się ponad 2300 polskich firm. Od tego czasu polskie instytucje, w tym Polska Agencja Inwestycji i Handlu zrealizowały wprawdzie sporo działań informacyjnych (tj. szkoleń, konferencji i spotkań roboczych firm z obu krajów), ale nie poszło za tym wsparcie finansowe ani prawne.

Nieco nadziei mogło rozbudzać podpisane 5 kwietnia br. porozumienie między MRiT a ukraińskim ministerstwem infrastruktury, dotyczące współpracy przy odbudowie Ukrainy.

W tekście tego dokumentu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, obaj ministrowie zobowiązali się m.in. do przekazywania sobie informacji o potrzebach inwestycyjnych Ukrainy i polskich firmach chętnych do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. „Strony będą współpracowały w zidentyfikowaniu mechanizmów wdrażania projektów i przyciągania ich finansowania” – czytamy w dokumencie.

– To jest coś przełomowego, to jest konkret. Mamy tam zagwarantowany dostęp do przetargów, do zamówień, informowania o podejmowanych działaniach w ramach rekonstrukcji, dopraszania nas do gremiów, które będą o tym decydowały – tak treść tego memorandum komentował bezpośrednio po podpisaniu minister Waldemar Buda.

Żadnych preferencji

Czy to porozumienie rzeczywiście zagwarantuje polskim firmom jakiś szczególny dostęp do przetargów i zamówień? Jak zauważa Roman Stepanenko, prawnik i partner w kijowskiej kancelarii Asters, do ukraińskiego prawa dotyczącego działalności gospodarczej już są wdrażane zachodnie standardy dotyczące niedyskryminacji i przejrzystości. – Dotyczy to także reguł publicznych przetargów, w których te kryteria już są spełnione. Oznacza to w praktyce, że wszyscy ich uczestnicy są traktowani jednakowo i żadna firma nie może wygrać przetargu tylko dlatego, że pochodzi z jakiegoś państwa czy regionu – tłumaczy ekspert.

Czytaj więcej

Pomoc Ukrainie z podatkowymi korzyściami i ryzykami

Stepanenko, który specjalizuje się w zagadnieniach partnerstwa publiczno-prywatnego, przyznaje, że chociaż system ukraińskiego sądownictwa wciąż jest w fazie reform i nie jest jeszcze gotowy do swojej roli w systemie praworządności, to jednak pod względem prawa zamówień publicznych wdrożono zarówno nowoczesne prawo, jak też praktyczne narzędzia jego działania.

– Istnieje interaktywna platforma internetowa ProZorro, która umożliwia udział w przetargach i monitorowanie całego procesu zamówień publicznych. W przygotowaniu jest nowa platforma DREAM, która będzie służyła kojarzeniu procesu odbudowy z ofertami przedsiębiorców – wylicza prawnik.

Ukraińskie prawo nie będzie zatem faworyzowało polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy. Takich gwarancji nie daje też uchwalona przez ukraiński parlament latem ub.r. ustawa o prawnych i socjalnych gwarancjach dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy. Wprawdzie daje ona prawo obywatelom polskim do zakładania przedsiębiorstw na takich samych zasadach, jak obywatelom Ukrainy, ale w ogóle nie dotyczy zamówień publicznych.

Zapomniane ubezpieczenia

O ile ukraińskie prawo nie faworyzuje realnie polskich firm w procesie inwestycji i współpracy gospodarczej, to można było mieć nadzieje na prawne wsparcie przynajmniej z polskiej strony. Otóż w lutym br. MRiT przygotowało projekt ustawy, który miał znacznie rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową polskich firm inwestujących w Ukrainie. Według tego projektu Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych miała znacznie rozszerzyć swoja ofertę np. o reasekurację ubezpieczeń transportu towarów w rejony objęte działaniami zbrojnymi. Zresztą według tego projektu rola KUKE miałaby znacznie wyjść poza ubezpieczanie eksportu i objąć np. zakup towarów za granicą, także w związku z przedsięwzięciami odbudowy Ukrainy.

Niestety, rząd wciąż nie przyjął tego projektu i nie skierował go do Sejmu. Tymczasem do końca jego obecnej kadencji pozostało zaledwie kilka miesięcy, na które zaplanowano jedynie cztery posiedzenia.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Michał Wojciechowski, adwokat w kancelarii Eversheds Sutherland

Dla polskich przedsiębiorców udział w ukraińskich zamówieniach publicznych dotyczących odbudowy kraju byłby wielką szansą na korzystne kontrakty. Pewne nadzieje na łatwiejszy dostęp do przetargów ogłaszanych w Ukrainie stworzyło tu memorandum podpisane przez rządy Polski i Ukrainy 5 kwietnia br. Jednak w praktyce za tymi deklaracjami nie poszło do dziś dalsze wsparcie ze strony polskich władz. Nie powstał system informacji o ogłaszanych ukraińskich przetargach, nie uruchomiono też nowych zachęt ubezpieczeniowych. Polskim przedsiębiorcom planującym działalność na rynku ukraińskim pozostaje na tę chwilę zatem aktywne zainteresowanie przetargami, np. poprzez organizacje gospodarcze działające w Ukrainie.

Wbrew pierwotnym zapowiedziom, rząd niewiele zrobił dla systemowego wsparcia polskich firm chcących brać udział w odbudowie Ukrainy. Kiedy rok temu, 9 czerwca 2022 r., Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabór do programu współpracy ze wschodnim sąsiadem, zgłosiło się ponad 2300 polskich firm. Od tego czasu polskie instytucje, w tym Polska Agencja Inwestycji i Handlu zrealizowały wprawdzie sporo działań informacyjnych (tj. szkoleń, konferencji i spotkań roboczych firm z obu krajów), ale nie poszło za tym wsparcie finansowe ani prawne.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej