Eksploatacja „porzuconych” gier może wymagać zgody właściciela praw

W internecie bez trudu można natrafić na strony oferujące gry komputerowe sprzed lat, obecnie niedostępne w sprzedaży. Choć zjawisko to jest powszechne, mylne byłoby sądzić, że tego rodzaju gry mogą być dowolnie eksploatowane.

Publikacja: 08.09.2022 21:35

Eksploatacja „porzuconych” gier może wymagać zgody właściciela praw

Foto: AdobeStock

Abandonware to określenie odnoszące się do tak zwanych „porzuconych” gier komputerowych. Choć pojęcie to nie posiada definicji legalnej, jego znaczenie nie budzi wątpliwości branży gamingowej. Ujmując najogólniej pod pojęciem abandonware rozumie się gry komputerowe, które nie są dostępne w sprzedaży, ponieważ producent czy wydawca gry od lat nie uaktualniają jej i nie wprowadzają do obrotu – najczęściej z uwagi na decyzję biznesową lub dlatego, że wspomniane podmioty przestały istnieć. Konkretna gra komputerowa mogła być dostępna na określonym urządzeniu elektronicznym, które dziś jest przestarzałe, zaś producent nie przygotował wersji na nowsze urządzenia. Dobrym przykładem są tutaj gry na popularne w latach osiemdziesiątych i w początkach lat dziewięćdziesiątych komputery Atari, Commodore, czy Amiga, a także gry przeznaczone na starsze konsole, czy systemy operacyjne, np. MS DOS. Oczywiście abandonware to także gry przeznaczone na nowsze urządzenia i systemy operacyjne – gra komputerowa będzie bowiem uznawana za abandonware zasadniczo wtedy, gdy po prostu od pewnego czasu (zwykle dość długiego), nie jest dostępna w sprzedaży. Kryterium nie jest natomiast „starość” urządzenia, czy systemu operacyjnego, na który została przeznaczona.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów