Cyberprzestępczość – na co uważać, jak się bronić?

Przestępcy cały się uczą, kupują nowy sprzęt i wyszukują dziur w systemach. Zabezpieczenie, które jest dobre dzisiaj, za parę lat może okazać się nieskuteczne. Dobrze jest utworzyć w firmie stały budżet, przeznaczony na cybersecurity.

Publikacja: 31.03.2022 18:30

Cyberprzestępczość – na co uważać, jak się bronić?

Foto: Adobe Stock

1. Jakie czynniki wpływają rozwój cyberprzestępczości?

Ostatnich parę lat obfitowało w wydarzenia napędzające wzrost cyberprzestępczości na całym świecie. Zacznijmy od tego, że próg wejścia na ścieżkę „kariery” cyberprzestępcy znacznie zmniejsza się z roku na rok. Cyberprzestępca nie musi już posiadać zaawansowanej wiedzy technicznej. Wystarczy, że zakupi on wiedzę o nowej, nieznanej jeszcze podatności (ang. zero-day vulnerability – podatność, o której ofiary ataku prawdopodobnie jeszcze nie wiedzą bądź nie wypuściły odpowiedniej łatki) lub złośliwe oprogramowanie (ang. malware), które może być w zasadzie prawie całkowicie zautomatyzowane, wraz z przyjaznym interfejsem graficznym i instrukcją użytkową. Nie trzeba również posiadać środków inwestycyjnych lub żmudnie infekować komputer za komputerem by rozwijać swój botnet (różnej wielkości zbiory zainfekowanych komputerów, czekające na instrukcje od osoby atakującej). Infrastruktura przeznaczona do nielegalnych celów jest wynajmowana za np. procent zysku z kradzieży – często usługi takie są oferowane np. w postaci RAAS, czyli Ransomware as a Service (Ransomware – oprogramowanie szyfrujące, trzymające dane na urządzeniu jako „zakładnika”; RAAS – Usługa obsługi przebiegu infekcji przez Ransomware i odbioru pieniędzy). Co ciekawe, nie trzeba również znać się na pisaniu programów typu Ransomware, a obsługę płatności, szyfrowania i deszyfrowania danych na urządzeniu „zakładniku” są wliczone w cenę. Zdarza się nawet, że usługa ta obejmuje wsparcie i pracę konsultantów, gotowych rozwiązywać problemy z płatnościami przez przymusowych „klientów”.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność